ویژگی های بتن اکسپوز و خصوصیات کلی آن

 

بتن اکسپوز ( Expose ) چیست ؟

روش بازسازی و ترمیم بتن اکسپوزرا با هم یک به یک بررسی می کنیم

بتن اکسپوز یا بتن نما به بتن هایی اطلاق  می شود یا خوانده می شودکه به صورت بلند مدت یا میان مدت نما بوده است و سطح بتن سطح نهایی یا انتهایی کار بوده و بر روی آن پوشش یا کارهای دیگری و یا مصالح دیگری اجرا نمی شود از جمله این نوع بتن بتن اکسپوز می توان به ساختمان های با نمای بتن و یا پل ها برای ساخت اشاره کرد. اجرای بتن اکسپوز  نیازمند توجه و تسهیلات ویژه و کافی و کامل می باشد که سطح نهایی یا اخرین سطح  باید صاف ، پرداخته شده  و زیبا و شیک  باشد. بلازم و ضروری  است که وجود تخلخل در بتن اکسپوز ، کرموشدگی و یا پله در بتن اکسپوز قادر است سبب جلوی زشت یا غیر جالب  بتن اکسپوز بشود.

از این رو در اجرای بتن اکسپوز باید پیش بینی های  لازم و کافی و ضروری به کار گرفته شود تا اختلال های  و مشکلات اجرایی در این زمینه بتن اکسپوز اتفاق نیافتد تا منجر به  ظاهر بد در این بتن اکسپوز نگردد.

بعضی از اقدامات لازم برای اجرای بتن اکسپوز  و نما را می توان به این صورتنام برد : استفاده از طرح اختلاط مناسب با کارآیی خیلی بالا،استفاده کردن از روغن قالب، تراکم مناسب ، استفاده کردن از قالب های سالم ، نو و با کیفیت به گونه ای  که سطح کار مختل نشده و شیره بتن اصلا  فرار نکند. دقت در شاقول و نصب نکردن پله ای ، تحکیم و بستن خوب قالب ها به نحوی که در حین بتن ریزی جابجایی صورت نگیرید.

 

ترمیم بتن اکسپوز ( نما )

در اجرای بتن اکسپوز مانند همه عملیات های اجرایی باوجود لحاظ تمهیدات و سختگیری ها لازم و ضروری امکان ایجاد اشکالات یا بر خی مشگلات وجود دارد. بنابراین  همواره امکان نیاز به ترمیم بتن اکسپوز وجود دارد.

لازم به ذکر گفتن است مبنا و اصول عملیات ترمیم بتن های نما و اکسپوز (بتن اکسپوز)همچون دیگرتعمیرات و ترمیم بتن اکسپوز می باشد. ترمیم در بتن اکسپوز همچون  دیگر محل  ها ، بسته به ابعاد ، محل ، ضخامت ، سازه ای یا غیرسازه ای بودن نیازمند به کارگیری تکنیک های مختلف می باشد.

اما آنچه بسبب تفاوت در ترمیم بتن اکسپوز  و بتن های معمولی می باشد تفاوت در عملیات انجامی ترمیم با مکان های  اطراف و کنار منطقه ترمیم می باشد. اینکار  شاید در بتن های معمول و غیر نما دارای اهمیت بسیار بالایی نبوده و فقط  بتوان مهمترین گزینه ها را در این ترمیم کیفیت و مباحث اقتصادی نام برد .

بنابراین تشابه رنگ و سطح در ترمیم های ا بتن اکسپوز با بتن های هم جوار  در کنار کیفیت از اهیمت خیلی  بالایی برخودار است. بنابراین همواره وپیوسته  این دغدغه برای مجریان سازه های اکسپوز موجود است که اختلاف رنگ در عملیات اجرایی سبب مشکلات دیداری بسیاری شده است . به همین خاطر  همیشه پیشنهاد می شود  و تلاش میگردد  برای بتن اکسپوز از مجریان با تجربه موفق و کارآزموده دعوت به همکاری گردد

چون  این موضوع مهمترین و اصلی ترین  عامل سوای کیفیت بتن اکسپوز و هرگونه مصالح مصرفی تکنیک های اجرایی عملیات ترمیم بتن اکسپوز می باشد.

به طور  کلی دو موضع و تکنیک که میتواند در ترمیم بتن اکسپوز موفق ، موثر  و لازم است  استفاده کردن از درصدی یا مقدار مخصوصی سیمان سفید مرغوب  و استاندارد در طرح مخلوط بتن ترمیم ، دانه بندی ملات ترمیمی و همچنین پرداخت و ساب سطح نهایی ترمیم می باشد.

استفاده از بتن اکسپوز بسیار کارآمد و مقرون به ضرفه می باشد.

 

 

ارسال دیدگاه

پست های مرتبط