قالب مدولار فلزی

یکی از بهترین انواع قالب ها در ساختمان سازی، قالب مدولار فلزی می باشد. زیرا با وجود اینکه می توان در اجرای بسیاری از سازه های بتنی همچون تیر، دال، ستون، دیوار و فونداسیون از این سیستم قالب بندی استفاده کرد طبیعتاً استفاده از آن بسیار اقتصادی است.

قالب مدولار فلزی چیست؟

در ساختمان سازی مشاهده می‌شود که از انواع قالب های متفاوت استفاده شده که در این بین قالب مدولار فلزی یکی از پر استفاده ترین قالب ها است. جالب است بدانید مدولار در اصطلاح به معنای مقیاس و اندازه بوده. با این حال هنگامی که از مدولار در قالب فلزی استفاده می شود منظور قالبهایی بوده که دارای تنوع و کاربردهای بسیاری در ساخت و ساز هستند. این قالب ها همانطور که از نامش پیداست از فلز ساخته شده و همچنین به قالب های همه کاره نیز مشهور می باشند.

قالب مدولار فلزی

انواع قالب مدولار فلزی

در خصوص انواع قالب مدولار فلزی باید توجه داشته باشید که به طور کلی این قالب ها بر اساس اندازه لبه به دو گروه عمده تقسیم می‌ شوند. گروه اول آن قالب فلزی مدولار تسمه ۵ بوده و به این معنی می باشد که لبه پایین خور پانلهای قالب به اندازه ۵ سانتیمتر یا ۵۰ میلیمتر از روی صفحه اصلی بالا آمده باشد. دیگر قالب های فلزی مدولار قالبی است همانند قالبهای لبه پنج با این تفاوت که اندازه لبه قالب از روی صفحه اصلی ۶۰ میلیمتر یا ۶ سانتی متر می باشد. لازم است بدانید در این قالب ها لبه های قالب جهت اتصال به هم از پانچ هایی با فاصله ۵ سانتی متر یا مضرب های عدد ۵ به کار رفته است.

طور کلی این پانچ ها بر روی قالبهای مدولار به دو صورت عمده انجام می شود. که به پانچ ستاره‌ای و پانچ لوبیایی معروف است. از نظر کاربرد نیز به دو دسته قالب های رونده و قالب های فلزی داربست نما تفسیر می‌شود. به طوری که قالب‌های روند قالبی بوده که به صورت افقی و عمودی ارائه شده و قالب های عمودی آن عمدتاً در سازه‌های مرتفع و قالب های افقی در سازه‌هایی همچون تونل و پل استفاده می شود. قالب های فلزی داربست نما به صورت گسترده در ساختمان سازی استفاده شده به طوری که با استفاده از این قالب ها امکان دسترسی به فضاهای بیرون ساختمان جهت عملیات نصب پنجره، عایق کاری و نماسازی فراهم می‌شود.

تصویر ۲

مزایای استفاده از این قالب بندی

همانطور که ذکر شد این قالب ها  را در تمامی سازه‌های بتنی استفاده کرد. از این رو استفاده از آن اقتصادی به نظر می‌رسد. از طرفی باید توجه داشته باشید به دلیل اینکه در این قالب های فلزی از فولاد استفاده می شود طبیعتا عمر قطعات نسبت به دیگر ابزارهای ساختمان سازی سنتی همچون چوب بسیار بیشتر است. باید دقت داشته باشید با وجود این که این قالب ها وزن سبکی دارند به راحتی آن را می توان جابجا کرد. همچنین برخلاف چوب قالب های فلزی قابلیت اشتعال ندارد که این امر یکی از مهمترین مزیت های این محصول به شمار می رود. یکی دیگر از مزایای استفاده از این قالب ها فراهم سازی سطوح صاف برای عمل بتن ریزی است. همچنین به دلیل اینکه قطعات قالب ها از پیش ساخته است در عملیات ساخت و ساز پیشرفت سریع مشاهده می شود.

عمر این قالب ها بسیار بالا بوده به طوری که می‌توان گفت به نحوه نگهداری آن بستگی دارد. در صورت عدم سقوط و یا پرتاب نکردن حداقل ۶۰ مرتبه بدون تغییر قابل استفاده است. باید توجه داشته باشیم که با استفاده از محصول می توان محیط کاری بسیار منظم و تمیزی فراهم ساخت که این امر موجب می شود زمان اجرای سازه با استفاده از این پانل ها به سازه ایمن، زیبا و استوار دست یافت.

تصویر ۳

نحوه ساخت قالب مدولار

به طور کلی لازم است بدانید که قالب مدولار فلزی از ورق های فولادی ۳ میلیمتری و تسمه های پا نچ شده استفاده می شود. به طوری که تمامی فایل های این قالب ها دارای ابعادی با مضرب ۵ سانتیمتر هستند. عرض این قالب ها ۵۰ سانتیمتر بوده و طول آن ۵۰، ۱۰۰, ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتیمتر می باشد.

لازم است بدانید که قالب از چهار تسمه پانچ شده و یک ورقه رویه و تسمه های سخت کننده تشکیل شده است .

تمامی قطعات استفاده شده در آن از جنس فولاد ساختمانی بوده که ضخامت ۳۰ میلیمتری دارد  و در جاهایی که لازم است به وسیله تسمه های سخت کننده یا تقویتی تقویت می شود به طوری که این تقویت کننده ها علاوه بر ایفای نقش تقویت کننده ورق، موجب می شود که قالب ها به پشت بند ها متصل شود فاصله سوراخ های پانچ شده بر روی تسمه ها به طوری می باشد که می توان قالب های با ابعاد مختلف از هر جهت به آن وصل نمود و همچنین سوراخ ها و ابعاد آن طوری طراحی شده که با استفاده از کلمس یا گوه اتصال آن به راحتی انجام می شود.

تصویر ۴

کاربرد قالب  مدولار

به طور کلی می‌ توان گفت با وجود اینکه قالب مدولار قالب فلزی در ابعاد مختلف است، طبیعتا می‌توان از آن کاربردهای زیادی را انتظار داشت. به طوری که باید توجه داشته باشید این قالب بندی در ساخت و برپایی اجزای سازه ای همچون ستون چهار گوش، فدراسیون و شناژ، کف و سقف، تیر و دال دیوار دو طرفه و یک طرفه کاربرد دارد. از طرفی از این قالب ها می توان در ساخت سایر سازه های پیچیده و ساده و حتی پروژه‌ های عمرانی استفاده کرد.

تصویر ۵

قیمت قالب فلزی مدولار

یکی از بزرگترین تولید کنندگان انواع قالب مدولار فلزی شرکت فیدار فولاد می باشد. شما می توانید از طریق این شرکت انواع قالب با کیفیت را با قیمت بسیار مناسبی خریداری نمایید. توجه داشته باشید قیمت مناسب قطعات در کنار کیفیت آن بسیار مورد توجه مشتریان قرار گرفته است.

تجهیزات قالب بندی فلزی بتن, خرید داربست مدولار, قالب های فلزی بتنی, قیمت مفصل نیوجرسی, ساخت قالب فلزی بتن, قالب سرستون, قیمت قالب نیوجرسی, فروش قالب ستون گرد, فروش قالب نیوجرسی بتنی, خرید و فروش قالب مدولار, قالب فلزی بتن تهران, فروش قالب بتن مدولار, قالب مدولار دیوار, قیمت قالب فلزی مدولار, داربست مدولار مثلثی, داربست مدولار چکشی, داربست مدولار قم

پست های مرتبط