قالب مدولار فلزی و انواع قالب های فلزی

 

با پیشرفت علوم ساختمان سازی استفاده از روش های قدیمی نظیر استفاده از قالب های چوبی به دلیل هزینه زیاد و عمر کوتاه منطقی به نظر نمی رسد. از این رو قالب مدولار جایگزینی مناسب برای استفاده در ساختمان سازی و سازه های بتنی می باشد، قالب های فلزی مدولار فیدار فولاد به دلیل کیفیت خوب و قابلیت استفاده مجدد پیشنهادی مناسب است که بیشتر آن را بررسی می کنیم.

قالب مدولار فلزی چیست؟

قالب های مدولار قالب هایی چند منظوره هستند که توسط فلز ساخته شده و در مدول های 5 سانتی عرضه می شوند و یکی از مهمترین ابزار در ساختمان سازی به حساب آمده و بیشترین استفاده را در قالب بندی سازه های ساخته شده از بتن را دارند.

قالب مدولار از یک رویه فلزی به قطر تقریبی 3 تا 5 سانتی متر و چند تسمه ساخته می شوند که تسمه های مورد استفاده نقش اتصال قسمت های مختلف قالب مدولار را به عهده دارند. از طرفی سبب تقویت قالب های فلزی مدولار می شوند. همانطور که گفته شد کاربرد این قالب ها موارد زیادی را در برمی گیرد و می توان از آنها در اکثریت قسمت ها و مراحل ساختمان سازی استفاده نمود. قیمت قالب فلزی مدولار بر اساس تعداد قطعات، قطر رویه و تعداد تسمه ها تعیین شده و به دلیل قابلیت استفاده مجدد این نوع قطعات به صورت گسترده در ساختمان سازی گزینه مناسب تری نسبت به قالب های چوبی هستند.

تصویر 1

انواع قالب فلزی مدولار

قالب های رونده: این نوع از قالب ها به صورت عمودی و افقی ارائه می شوند که قالب های عمودی عمدتا در سازه های مرتفع و قالب های افقی در سازه هایی نظیر پل و تونل مورد استفاده قرار می گیرند.

قالب های فلزی داربست نما: این نوع از قالب ها به صورت گسترده در ساختمان سازی استفاده می شوند. با استفاده قالب های فلزی داربست نما امکان دسترسی به فضای بیرونی ساختمان برای عملیاتی نظیر نماسازی، نصب پنجره ها و عایق کاری فراهم می شود.

تصویر 2

مزایای استفاده از قالب های فلزی مدولار

  • عمر زیاد: به دلیل استفاده از فولاد در قالب های فلزی معمولا عمر این قطعات نسبت به ابزار ساختمان سازی سنتی مانند چوب بسیار بیشتر است
  • نصب سریع قطعات و مونتاژ آشنا قالب های فلزی
  • راحتی جابجایی قالب های فلزی به دلیل وزن سبک قطعات مورد استفاده در قالب ها
  • برخلاف چوب قالب های فلزی قابلیت اشتعال ندارند و این یک مزیت امن به شمار می آید.
  • تغییر اندازه و شکل قالب در کمترین زمان به دلیل قابلیت تعویض قطعات قالب
  • فراهم سازی سطوح صاف برای عمل بتن ریزی در قالب
  • پیشرفت سریع در عملیات ساخت سازه به دلیل از پیش ساخته بودن قطعات قالب ها
  • فراهم سازی محیط کاری منظم و تمیز
  • به صرفه بودن استفاده از قالب ها نسبت به موادی مانند چوب
  • قابلیت استفاده مجدد

 

قالب فلزی سقف بتنی, داربست های مدولار, انواع قالب های فلزی بتن, مفصلی نیوجرسی, قالب فلزی برای بتن, ساخت قالب سرستون, قالب نیوجرسی, قالب فلزی ستون گرد, قالب بتنی نیوجرسی, قالب مدولار فروش, قالب فلزي بتن در كرج, قالب مدولار بتن ریزی, قالب های مدولار سقف, قالب های فلزی مدولار, داربست مدولار مثلثی, داربست مدولار چکشی, داربست مدولار قم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط