قالب مدولار ساختمان و سقف و دیوار : یکی از بهترین نوع قالب هایی که برای پروژه های عمرانی به کار برده می شود قالب مدولار ساختمان است. قالب مدولار بیشتر در سازه های بتنی کاربرد دارد و در اندازه و ابعاد مختلف و مقیاس بسیار دقیق وجود دارد. لذا قالب های مدولار در نمونه های مدولار سقف و مدولار دیوار در ساخت و سازهای ساختمانی بهترین نتیجه را برای مهندسین اجرایی حاصل می نمایند.

قالب مدولار ساختمان

قالب ساختمان در واقع یک سازه از پیش ساخته شده از جنس آجر، چوب، فلز و پلاستیک است که برای حفاظت از بتن تا مقاومت نهایی و سخت شدن به کار گرفته می شود. انواع قالب های ساختمانی عموما از اجزایی مانند چپ ها و راست ها، حایل ها، پشت بندها، بدنه و رویه تشکیل می شوند. این قالب ها تحت سیستم های متنوع نظیر قالب لغزنده، قالب بالا رونده و قالب مدولار ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند که سیستم قالب مدولار ساختمان به جهت استفاده ای که در ساخت و ساز های بتنی مانند تیر و دال، سقف و فونداسیون دیوار دارد بسیار مقرون به صرفه تر می باشد. پنل های قالب مدولار ساختمان  را می توان به راحتی به کمک گوه و پین و دیگر اتصالات مربوطه به یکدیگر متصل نمود و یا در آنها گسستگی ایجاد کرد.

قالب مدولار ساختمان و سقف و دیوار

انواع قالب مدولار ساختمان

قالب های مدولار سقف، قالب مدولار دیوار، قالب فلزی مدولار و سایر قالب های مدولار استاندارد دیگر بنا به ابعاد خاص تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. این نمونه قالب های ساختمانی بسته به کاربرد آنها در سه اندازه طولی 100، 150 و 200 سانتی متر تولید می شوند. همچنین قالب مدولار ساختمان در نمونه های مختلف در عرض 10، 15، 20 تا 50 سانتی متر با ضریب 5 سانتی متر تولید می شوند. بنابراین نمونه های مختلف قالب مدولار ساختمان با 9 تیپ عرضی و 3 تیپ طولی دارای 27 تیپ مدل می باشد که بنا به نوع کاربرد، مهندسین اجرایی در هر قسمتی از ساختمان مانند سقف و دیوار نمونه های مختلف از قالب های مدولار را مورد استفاده قرار می دهند

تصویر ۲

کاربرد قالب های مدولار ساختمان

در مواقعی که ساخت قالب های فلزی بتن  با ضریب و ابعاد مختلف مورد نیاز باشد، قالب های مدولار ساختمان می توانند کمک شایانی باشند. همچنین با ترکیبی از قالب های غیر مدولار و قالب مدولار ساختمان و البته سایر تجهیزات دیگر  قالب بندی می توان برای برپایی و ساخت اجزای سازه ها شامل تیر و دال، سقف، کف، دیوار یک طرفه و دوطرفه، دیوار برشی، ستون مدور و چهارگوش، شناژ و فونداسیون بهره برد. به طور کلی می توان گفت در ساخت پروژه های عمرانی و سایر سازه های پیچیده و ساده این امکان وجود دارد تا دسته ای از تجهیزات قالب بندی مدولار ساختمان و خود قالب ها به کار گرفته شوند.

تصویر ۳

مزایای قالب های مدولار سقف

مدولار در اصطلاح معنای مقیاس و اندازه دقیق را می دهد. بنابراین زمانی که در  قالب بندی بتن از قالب مدولار استفاده می شود مهندسین اجرایی می توانند محصولات متنوعی را در ساخت و ساز به وجود آورند. از این رو قالب های همه کار را در پروژه های عمرانی قالب مدولار می نامند. بزرگترین مزیتی که این نمونه قالب ها دارند این است که بارها و بارها می توان از قالب مدولار ساختمان  استفاده نمود. معمولا سازه هایی که نیاز دارند تا زیبا، دقیق و استوار باشند مستلزم  بکارگیری قالب های مدولار ساختمان هستند زیرا این نوع سازه ها از پیش ساخته شده تقویت شده هستند و استحکام و صلبیت بالایی دارند. با استفاده از قالب های مدولار ساختمان در شرایط های اجتماعی، اقتصادی و اقلیمی کشور، استاندارد سازی رعایت شده و کار قالب بندی تا حد چشمگیری سرعت می یابد.

تصویر ۴

معیارهای انتخاب قالب مدولار دیوار

در پروژه هایی که اسکلت بتنی هستند و یا سایر ساخت و سازهای عمرانی انواع قالب مدولار ساختمان توانسته بر روی پارامترهایی نظیر زمان پیشبرد پروژه و کاهش هزینه های صرف شده تاثیر بسزایی داشته باشند. همچنین این نمونه قالب ها در نمای بتن سطح صافی را ایجاد نموده و ظاهری زیبا به وجود می آورند. از نظر اقتصادی مانند جمع آوری در انبار، نگهداری، هزینه نصب، نیروی ماهر، هزینه های جانبی و قیمت اولیه قالب بسیار مقرون به صرفه هستند. تکرار پذیری داشته و می توانند بارها مورد استفاده قرار گیرند. بهره وری بالایی دارند به این منظور که نیروی انسانی در هر ساعت می تواند حداکثر متر مربع را قالب بندی کند. نسبت به سایر قالب های دیگر درزهای کمتری دارد و بتن در شکل بهتر و دقیق تری سخت و مقاوم سازی می شود. در مواقعی که قالب مدولار به صورت یکپارچه درآمده باشد به راحتی با استفاده از جرثقیل قابل حمل بوده و نمای صاف و یکدستی را به بتن خواهد داد.

البته در بیشتر موارد تنها درزها می توانند ناهماهنگی در بتن ایجاد نمایند. در چهار طرف قالب مدولار فاصله ای که روی سوراخ های پانچ شده بر روی تسمه ها وجود دارد طوری لحاظ شده اند که قالب های مدولار در هر ابعادی قابل متصل شدن هستند. از طرفی شکل سوراخ ها همچنین  ابعاد آنها به گونه ای طراحی شده اند که در اتصال قالب های مدولار کلمپس و گوه ها به راحتی قابل اتصال هستند. این نمونه قالب ها بنا به سفارش مشتری در ابعاد مختلفی قابل ساخت و تولید می باشد.

تصویر ۵

متعلقات قالب مدولار

یکی از بهترین گزینه هایی که می توانند جایگزین مناسبی برای قالب های چوبی باشند، قالب های مدولار فلزی هستند که مهمترین اجزای تشکیل دهنده آنها میلگرد، لوله و ورق است. تمامی این اجزا در فرایندهای مختلف جوشکاری و پرس کاری شده و سپس آبکاری، ماشین کاری و رنگ کاری می شوند. البته قطعات قالب مدولار در زمان استفاده می بایست توسط گیره، پین و گوه، سولجر، بولت و مهره و همچنین میان بلت مونتاژ گردند.

کارخانه قالب فلزی بتن, داربست های مدولار, قالب های فلزی بتن, نیوجرسی مفصل دار, قیمت قالب فلزی بتن ریزی, انواع قالب سرستون, ساخت قالب های نیوجرسی, قالب ستون گرد, قالب نیوجرسی بتنی, انواع قالب های مدولار, قالب فلزی بتن کرج, قالب مدولار بتن, قالب مدولار ساختمان, قالب مدولار فلزی, داربست مدولار مثلث امگا, داربست مدولار چکشی چیست

ارسال دیدگاه

پست های مرتبط