قالب های بتنی، قالب های ثابت یا موقتی هستند که درون آن ها را با استفاده از بتن یا مواد دیگر پر می کنند و در ساخت و ساز از بتن ها استفاده می کنند. بنابراین قالب فلزی بتن در صنعت ساختمان سازی  اهمیت بسیار بالایی دارد. در ساخت و ساز، استفاده از بتن مرغوبی ،که دارای مقاومت و دوام بسیار بالایی  باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

قالب فلزی بتن

در ساختمان سازی از قالب های چوبی و قالب های فلزی بتنی استفاده می شود. در پروژه های عمرانی قالب های فلزی بتنی به دلیل مزایای بیشتری که دارند، نسبت به قالب های چوبی، ارجعیت دارند. یکی از ویژگی های قالب فلزی بتن این است که مانع چسبندگی بتن به سطح می شود و از خوردگی قالب جلوگیری می کند؛ در نتیجه منجر به کاهش هزینه های مصرفی می شود. به طور کلی انتخاب نوع قالب، بر هزینه و زمان بندی پروژه تاثیر بسزایی دارد. امروزه به دلیل استحکام و مقاومت بالا، سرعت بیشتر و دیگر مزیت های قالب فلزی، از قالب های فلزی بتن در پروژه ها استفاده می شود.

اکثر ساختمان ها و پروژه های عمرانی به منظور قالب ریزی از قالب فلزی بتن استفاده می کنند. قالب فلزی بتن کاربردهای مختلفی دارد که در میان آن ها می توان به قالب های فلزی بتن برای سنگفرش، قالب فلزی برای پیاده رو، قالب فلزی بتن برای حصار یا مانع و غیره اشاره کرد.

تصویر 1

قالب فلزی بتن به صورت دست دوم

از آنجایی که قالب های فلزی دارای مقاومت بالایی هستند، در صورتی که کیفیت آن ها در سطح استاندارد باشد، می توان تا چندین بار از آن ها استفاده کرد. اگر در حین کار با قالب فلزی، آسیبی به آن وارد شود و یا تاب بردارد، این آسیب ها قابل تعمیر می باشند؛ از اینرو باعث کاهش هزینه های پروژه می شود. پیمانکاران بعد از استفاده از قالب، در صورتی که آسیب جدی به آن وارد نشده باشد، می توانند قالب دست دوم را بار دیگر به فروش برسانند. این ویژگی ها باعث شده است قالب فلزی بتن در میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردار باشد.

تصویر 2

داربست فلزی مدولار

 داربست فلزی مدولار همچون قالب فلزی بتن، یک نوع سازه ثابت یا موقت می باشد که در انجام پروژه های عمرانی بکار برده می شوند. داربست فلزی مدولار دارای نام های دیگری از جمله داربست مثلثی، داربست امگا، داربست اسکافلد و غیره می باشد. روش استفاده از داربست فلزی مدولار بسیار آسان است و حتی نیاز به استفاده از آچار نیز ندارند. این داربست ها وزن بسیاری را تحمل می کنند و اتصال آن ها به صورت نر و ماده، همچون قالب های مثلثی می باشد. اجزای داربست مدولار شامل پاشنه، پیچ تنظیم، فریم داربست، مهار قطری و مهار ضلعی می شود.بدیهی است که قالب های فلزی بتن و داربست های مدولار، به دلیل مقاومت بالا و استفاده آسان، در پروژه های عمرانی کاربرد بسیاری دارند.

ارسال دیدگاه

پست های مرتبط