در این مقاله با قالب ستون گرد و انواع قالب ستون گرد بیشتر آشنا شده و روش های استفاده از این نوع قالب ها را در ساختمان سازی بررسی می کنیم

درباره قالب ستون گرد و انواع آن بیشتر بدانید

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در تمام زمینه ها استفاده از ابزار و لوازمی که امور را به صورت ساده و راحت انجام دهد کاری ضروری است. در امر ساختمان سازی نیز استفاده از این ابزارآلات رواج یافته است. قالب ستون گرد یکی از این ابزارها است.  این مقاله درباره این نوع قالب است تا بیشتر آن را بشناسیم.

قالب ستون

یکی از مهمترین قسمت هایی که در یک سازه بتنی مورد استفاده قرار می گیرد، قالب ستون است. ستون ها به شکل های گوناگونی طراحی می شوند. ستون برای انتقال نیروهای وارد شده بر ساختمان و سازه ها به زمین وصل می شوند و فشار زیادی را متحمل می شوند. برای همین، هنگام اجرای قالب ستون باید به مراحل انجام کار دقت زیادی داشت. زیرا این ستون ساختمان است که هنگام زلزله و یا حوادث دیگر وزن ساختمان را تحمل می کند. برای قالب ریزی ساختمان باید بر جزئیات تاکید زیادی کرد. این جزئیات شامل آرماتور بندی، قالب بندی و بتن ریزی است.

خود قالب ستون گرد از دو جزء تشکیل شده است.  این دو جزء جدار قالب و کلاف یا قید است. برای اینکه استحکام قالب ستون گرد را بالا ببریم باید در ترکیب از میلگرد و بتن استفاده شود. انجام قالب بتن بعد از آرماتور بندی انجام می شود. بالاترین بخش هر ستون را سرستون می گویند که برای انجام آن هم از قالب سرستون استفاده می شود.

تصویر 1

قالب بندی ستون گرد

در این نوع سیستم به جای استفاده از سیستم های معمولی که به صورت مربع و یا مستطیل در ساخت ستون ها استفاده می شود، از قالب ستون گرد استفاده می کنند. این نوع قالب ستون گرد شامل دو پنل است. این دو در کنار هم قرار می گیرند و با پین و گوه یا با نوعی بست به نام بست قورباغه ای به هم متصل و محکم می شود. مزیت این نوع قالب ستون گرد در این است که به سرعت و آسان می توان آن را اجرا کرد و در پایان نیز بسیار زیبا می شود.

انواع قالب ستون گرد

طراحی قالب ستون در قسمت انتها باید به قالب سرستون متصل شود. این قالب های سرستون به سه شکل وجود دارند. محدب، مقعر و پیمایشی، که این سه نوع قالب سرستون هستند. در هنگام استفاده از قالب مدولار بهتر است که ارتفاع کنج ها و مدولار به یک اندازه نباشد. مثلا می توان ارتفاع پانل کمتر و یا بیشتر از ارتفاع کنج باشد. در این صورت هنگام قالب ریزی از پیچش ستون ها جلوگیری می شود. البته برای از بین بردن این پیچیدگی که یکی از نتایج قالب ستون گرد است می توان سمت قیدها را به صورت یک در میان تغییر داد و یا اینکه گیره ها در جهات مخالف هم کشش وارد کنند. این کشش در دو جهت مخالف کمک می کند تا قالب در اثر فشار بتن داخل آن از هم باز نشود و مشکل ایجاد نگردد.

تصویر 2

قالب های فولادی ستون گرد و یکپارچه

نحوه اجرای ستون های بتنی طرح های مختلفی دارد. یکی از این نوع قالب های فولادی ستون گرد و یکپارچه است. این نوع قالب از متصل کردن ورق رویه قالب به قطعات فولادی تشکیل می شود. این قطعات فولادی قبلا نورد شده اند. مانند تسمه و نبشی که قبلا نورد می شوند. این نوع قالب ستون گرد برای قطر خاصی ساخته می شود. استفاده از این نوع قالب در مواردی اقتصادی است که بتوان از این بارها استفاده نمود و هزینه ساخت آن را بازگرداند، در غیر این صورت ساختن یک قالب برای یک ستون گرد صرفه اقتصادی نخواهد داشت. مزیت این نوع قالب ستون گرد این است که سطح داخلی آن بسیار صاف و صیقلی ساخته می شود و بدون کوچکترین درز و شیاری است. این نوع قالب دارای مرزهای اتصال در سطح افقی و عمودی است. این مرزها اجازه می دهد تا قالب را بعد از هر مرحله بتن ریزی باز کرد و برای مرحله بعدی آماده سازی کرد. اتصال این قسمت های عمودی توسط گوه انجام می شود. اما اتصال قسمت های افقی با پیچ و مهره انجام می پذیرد.

تصویر 3

نحوه اجرای قالب ستون فولادی

این نوع قالب های ستون گرد اکثرا با قطرهای 30 تا 150 سانتی متر ساخته می شوند و همانگونه که در قبل گفته شد، این نوع قالب برای قطرهای معینی از ستون استفاده می شود و برای قطرهای دیگر نمی توان از آن استفاده نمود. بر روی این قالب  ستون گرد، سرستون قارچی تعبیه می شود تا هم بر زیبایی ستون افزوده شود و هم جنبه استحکام بخشی بیشتر به ستون را دارد.

این قالب ستون گرد به صورت یکپارچه هم ساخته می شود. نحوه اجرای این نوع قالب هم به این صورت است که قالب ها را توسط جرثقیل از لابه لای آرماتور بندی  به پایین انتقال می دهند سپس با کمک اتصالاتی مخصوص به شکل مقطع دایره کامل درآورده و از آن استفاده می کنند. استفاده از میلگرد هم برای مقاوم سازی این ستون ها امری لازم و ضروری است.

تصویر 4

قالب ستون گرد و منهول

این نوع  قالب منهول یک نوع از اتصالات است که برای وصل کردن شبکه و خط راه دور روبروی هم استفاده می شود. این نوع بیشتر در شبکه های آب و فاضلاب کاربرد دارد. یکی از پرکاربرد ترین نوع مصارف دیگر آن هم در سیستم مخابراتی است که  برای دسترسی به کابل ها در زیر زمین استفاده می شود.

تصویر 5

قالب قوسی و کمانی

برای بعضی از سازه های بتنی مانند مخازن و سیلوها از این نوع قالب بتنی قوسی و قالب کمانی استفاده می شود. این نوع قالب هم مثل قالب بتن استاندارد است فقط با این تفاوت که تسمه های موجود در قالب مدولار در این نوع وجود ندارد. برای محکم نمودن این نوع از پشت بند در انحناهای مختلف استفاده می شود. قالب کمانی هم مانند قالب مدولار در اندازه و سایزهای متفاوت ساخته می شود و با کمک گیره متوسط به لوله های نورد شده وصل می شود.

قالب بندی دیوارهای با مقطع گرد به دو روش امکان پذیر است. در یک روش قطر قوس زیاد است پس می توان به روش چند ضلعی قالب بندی نمود. در این روش از قالب مدولار و لوله های پشت بند نورد شده استفاده و دیوار قالب بندی می شود. در روش دیگر قطر قوس کم است و به جای اینکه از قالب مدولار استفاده شود از قالب مدور کمانی استفاده می شود.

تصویر 6

قالب بندی ستون گرد

برای اینکه قالب بندی ستون بتنی کمتر از 2 متر را اجرا کنیم نمی توان از قالب فلزی بتن کمانی استفاده نمود. اگر این کار را هم انجام دهیم کیفیت کار بسیار پایین خواهد بود. برای همین برای این کار قالب ستون گرد به صورت خاصی ساخته می شود. معمولا مقطع های ستون های گرد به دو قسمت 180 درجه تقسیم می شوند. این دو قسمت توسط کلمپس فولادی نشکن به هم متصل می شوند. این نوع کلمپس بسیار سخت و مقاوم است و فقط می توان  با کمک ضربات چکش در جای خود قرار بگیرند.

تصویر 7

قالب بندی ستون های گرد

این نوع قالب بندی هم مانند قالب بندی دیوار است. پشت بندها معمولا از 4 تراش با سطح مقطع مربع و به اندازه لازم و فقط به فاصله های معین و مشخص ساخته می شود. این قسمت ها توسط بست های فلزی و گوه ها به هم متصل و محکم می شود. در ساختمان هایی که تعداد زیادی ستون وجود دارد می توان از این نوع قالب به دفعات زیاد استفاده نمود. برای همین باید هنگام طراحی و ساخت اینگونه قالب ها نهایت دقت لازم را داشت تا در ضمن داشتن استحکام زیاد و کافی، باز و بسته نمودن قالب ها هم بسیار با سرعت و آسانی انجام شود.

قالب ستون گرد به صورت لوله هایی است که قطر معینی دارند. جنس این نوع لوله ها از فایبرگلاس مسلح یا جنسی مشابه آن ساخته می شود. این نوع قالب، ضمن داشتن استحکام زیاد بسیار هم سبک هستند. ممکن است این قالب ها را از جنس چوب هم بسازند. در این صورت عرض صفحات چوبی از حالت ستون های چند ضلعی کمتر است.

اما امروزه به علت گرانی و کمبود چوب ساخت قالب از جنس چوب کم شده است. ساخت قالب ستون گرد از جنس فلزی و اجناس دیگر بسیار رایج تر است. مزیت این نوع از قالب ها نیز در تعداد دفعات استفاده از آنها می باشد. اما به علت استفاده از پشت بندهایی که از نبشی ساخته می شود، وزن زیاد و جابجایی سخت تری نسبت به انواع چوبی آن دارد.

تصویر 8

فروش قالب ستون گرد

امروزه طراحی و ساخت این نوع قالب ها در شرکت های مختلف به سادگی امکان پذیر است. شرکت فیدار فولاد نیز با توجه به نیاز روزافزون بازار محصولات خود را با قیمت بسیار مناسبی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. در همین راستا قیمت قالب ستون گرد نیز مانند دیگر انواع قالب ها در این شرکت بسیار مناسب است. این شرکت محصولات خود را در سریع ترین زمان ممکن به دست متقاضیان می رساند. فقط کافی است به سایت ما در این شرکت مراجعه و با بازدید از محصولات ما قالب مورد نظر خود را انتخاب نمایید. بعد از ثبت درخواست در صورت درخواست مشتری، بازدید از محل تجهیزات نیز انجام می شود. تسویه حساب هم بعد از ارسال و وزن گیری کامل بار انجام می شود.

قالب فلزی سقف بتنی, داربست های مدولار, انواع قالب های فلزی بتن, مفصلی نیوجرسی, قالب فلزی برای بتن, ساخت قالب سرستون, قالب نیوجرسی, قالب فلزی ستون گرد, قالب بتنی نیوجرسی, قالب مدولار فروش, قالب فلزي بتن در كرج, قالب مدولار بتن ریزی, قالب های مدولار سقف, قالب های فلزی مدولار, داربست مدولار مثلثی, داربست مدولار چکشی, داربست مدولار قم

ارسال دیدگاه

پست های مرتبط