قالب فلزی بتن کلمات کلیدی: قالب فلزی بتن-داربست مدولار کلمه کلیدی اصلی: سازه بتنی چکیده: یکی از مسائل مهم در ساخت یک سازه بتنی، قالب بندی درست و اصولی است. هزینه قالب بندی سازه بتنی بخش زیادی از هزینه های ساخت یک ساختمان را تشکیل میدهد. عنوان: معرفی داربست مدولار در سازه های بتنی متن:

برای ساخت یک سازه بتنی نیاز به در نظر گرفتن موارد بسیاری است. بتنی که در سازه بتنی استفاده میشود، در قالب خاصی از جنس چوب یا فلز ریخته میشود که بتن را تا زمان سفت شدن کنترل نماید.قالب فلزی بتن، قالب های چوبی و… از جمله قالب هایی هستند که برای فرم دهی به بتن سازه های بتنی استفاده میگردند.

روش بتن ریزی در سازه بتنی قالب فلزی بتن

در روش بتن ریزی فشار ناشی از بتن ریزی به کمک بولت ها و میان بولت ها مهار میگردد. برای اطمینان از استحکام آن، از جک های شاقول کننده و سکوهای بتن ریزی نیز میتوان استفاده نمود.

قالب‌های رونده

یکی از انواع قالب هایی که در بتن ریزی سازه بتنی استفاده میشود قالب های رونده هستند. این قالب ها به دو صورت ساخته میشوند، افقی و عمودی

قالب های رونده ای که حالت افقی دارند دو نوع هستند، قالب های تونل و قالب های عرشه پل

قالب های رونده عمودی که در سازه بتنی کاربرد دارند نیز دو نوع هستند. خود بالارونده و لغزان. از این نوع قالب ها در مخزن ها، سیلوها، پایه های پل و دودکش های صنعتی استفاده میگردد.

تصویر شماره 1

سیستم دار بست  مدولار

سیستم داربست مدولار در سازه بتنی در حقیقت نوعی داربست است که به خاطر کاربرد ساده و فراوانی که دارد، در بیشتر سازه های بتنی استفاده میشود ، از جمله سقف ها، پل ها، تیرها و ساده بودن عملیات مونتاژ آن، توسط بسیاری از صنعت گران مورد استفاده قرار میگیرد.

داربست های مدولار اندازه ها و کاربردهای مختلفی دارند و در هر سازه بتنی روش سرهم کردن آنها متفاوت می باشد. سیستم داربست مدولار کارکرد و مونتاژ مختلفی دارد که به طور کلی به چهار دسته تقسیم میشود.

  1. داربست اومگا یا داربست مثلثی
  2. داربست چکشی مدل نعلبکی
  3. داربست چکشی ستاره ای
  4. داربست زود بست

داربست مدولار به دو صورت نو و دسته دوم در اختیار صنعت گران قرار میگیرد. لازم است بدانید بخشی از قطعاتی که در مونتاژ داربست مدولار استفاده میشود به وسیله پیچ تنظیم و کفشک به آن متصل میشود.

تصویر شماره 2

مزایای استفاده از داربست مدولار

استفاده از داربست مدولار در ساخت سازه بتنی مزایای خاص خودش را دارد از جمله این خواص میتوان به ساده شدن روش باز و بسته شدن داربست و عدم نیاز به آچار برای باز کردن آن، حمل و نقل ساده داربست در کفراژ بندی دالهای بتنی کمک میکند و سر انجام اینکه اتصالات این داربست برای سازه بتنی نیاز به کارگر ماهر و متخصص ندارد و مونتاژ آن میتواند توسط کارگران ساده نیز انجام شود.

اجزا و بخش های قالب های مدولار

قالب های مدولار که در سازه بتنی استفاده میشود دارای بخشهای بسیاری است. از جمله این بخشها میتوان از پانل، سولجر، براکت، جک شاقول کننده، سکوی بتن ریزی، پیج تنظیم، نبشی پانچ شده، فیلر، لوله داربستی، بولت دو سر دنده، بولت عصایی، میان بولت آب بند فلزی و … نام برد.

ارسال دیدگاه

پست های مرتبط