هر آنچه که لازم است درباره داربست مدولار مثلثی بدانید

داربست مدولار مثلثی، یک نمونه  از داربست هایی می باشد که از آن در صنعت ساخت و ساز برای ساخت سازه هایی که از ارتفاع بسیار زیادی برخوردار می باشند، استفاده می شود. استفاده از این داربست ها در مقایسه با سایر داربست ها برای مصرف کننده مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت که اگر قصد دارید درباره آن بیشتر بدانید، پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی بیشتر با داربست مثلثی

داربست ها، از مهمترین قطعاتی محسوب می شوند که در صنعت ساخت و ساز برای افزایش ایمنی و استحکام ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. داربست ها در گذشته اشکالی ثابت و یک شکل داشتند اما به مرور زمان و با توسعه و پیشرفت تکنولوژی انواع گوناگونی از داربست ها، مانند داربست مدولار مثلثی، داربست فلزی، داربست نمایشگاهی و… به وجود آمده است که هرکدام از آنها برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

در بین انواع داربست های موجود در صنعت ساخت و ساز، در این مطلب قصد داریم تا شما را با داربست مدولار مثلثی بیشتر آشنا کنیم. داربست های مدولار مثلثی به سازه هایی گفته می شود که از آن برای دسترسی راحت و آسان بخش هایی از ساختمان که دارای ارتفاع زیادی هستند، استفاده می شود. داربست مدولار مثلثی با نام دیگری به نام داربست مدولار مثلث امگا نیز شهرت دارد.

داربست های مدولار مثلثی از قاب های مثلثی شکل و با اضلاع صد و بیست سانتی متری تشکیل شده اند. این داربست ها در ارتفاع های، پنجاه، هفتاد و پنج و صد سانتی متری در دسترس می باشند. طراحی و ساخت داربست های مدولار مثلثی به گونه ای می باشد که می توان آنها را به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل نمود.

مهمترین نکته ای که باید در زمان نصب داربست مثلث امگا به آن توجه شود، استحکام و سفتی زمین می باشد. به طوریکه اگر زمین دارای مقاومت و استحکام خوبی نباشد، ممکن است که پایه های داربست در زمان بتن ریزی به داخل زمین فرو رود.

داربست مدولار مثلثی

استفاده از داربست مدولار مثلثی چه مزایایی دارد؟

امروزه استفاده از این داربست ها  به دلیل مزایایی که دارد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. از مهمترین مزایای استفاده از داربست مدولار مثلثی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        سهولت در مونتاژ و دمونتاژ داربست و عدم نیاز به کارگر ماهر داربست بند

·        سرعت بسیار زیاد در باز و بسته کردن داربست

·        امکان بستن اتصالات بدون نیاز به آچارکشی

·        قدرت باربری زیاد در کفراژبندی دال های بتنی

(تصویر2)

موارد کاربرد داربست مثلثی

همانطور که گفته شد، داربست ها دارای انواع گوناگونی می باشند که هرکدام از آنها برای مصارف مختلفی به کار برده می شوند. انتخاب داربست مناسب برای هر پروژه ای، برعهده کارشناسان و مهندسان متخصص می باشد که با توجه به عواملی، مانند؛ ارتفاع، ابعاد، مساحت ساختمان و… بهترین و مناسب ترین داربست انتخاب شود.

از مهمترین موارد کاربرد داربست مدولار مثلثی می توان به استفاده از آن در زیرسازی پل ها و کفراژ بندی تیرها و دال ها اشاره کرد.

این داربست ها به دلیل استفاده در ارتفاع بسیار بالا و قدرت باربری خوبی که دارند، به عنوان جایگزین بسیار مناسبی برای جک های سقفی شناخته شده اند.

استفاده از داربست مثلث امگا برای ساخت سقف های بزرگ و بسیار سنگین سازه ها، از موارد دیگر کاربرد این داربست به شمار می رود.

(تصویر3)

نکات مورد توجه در هنگام خرید داربست های مدولار مثلثی

اگر قصد خرید داربست مدولار مثلثی را دارید، توصیه می کنیم که در زمان خرید آن نکات زیر را حتماً مدنظر قرار دهید:

استاندارد بودن فریم داربست های مثلثی از اولین و مهمترین نکاتی می باشد که باید در زمان خرید حتماً به آن توجه کرد. چرا که در بسیاری از مواقع خریداران با خرید داربست های مدولار مثلثی غیر استاندارد، متوجه شده اند که داربست مورد نظر در ارتفاع های زیاد کج می شود و امکان استفاده از آن وجود ندارد.

علاوه بر این توصیه می شود که از خرید داربست های مثلثی که با لوله های درزدار تولید شده اند، خودداری نمایید. چرا که این داربست ها قدرت باربری چندان بالایی ندارند و در هنگام بتن ریزی به شدت احتمال فروریزی در آنها وجود دارد.

(تصویر4)

قیمت داربست مدولار مثلث امگا

پارامترهایی که بر قیمت داربست مدولار مثلثی تاثیر گذار هستند، کیفیت مواد مورد استفاده در ساخت آن و همچنین آکبند و یا دست دوم بودن آن می باشد.

بدیهی است که هرچقدر کیفیت مواد اولیه به کار برده شده در ساخت داربست مدولار مثلث امگا و

مقاومت آن بیشتر باشد، قیمت آن نیز به همان نسبت افزایش می یابد.

این داربست ها به صورت دست دوم نیز در بازار موجود می باشند که قیمت پایین تری دارند. اگر بودجه کافی برای خرید داربست های مثلثی آکبند ندارید، خرید داربست های مثلثی دست دومی که از کیفیت و دوام خوبی برخوردار می باشند، راهکار مناسبی برایتان خواهد بود.

علاوه بر موارد گفته شده، وزن داربست ها عامل مهم دیگری می باشد که بر قیمت تمام شده آنها تاثیر گذار خواهد بود. از این رو داربست های مثلثی که وزن زیادتری دارند از قیمت بیشتری نیز برخوردار می باشند.

قالب فلزی بتن تونل, انواع داربست مدولار, قیمت قالب فلزی بتن, نیوجرسی بتنی مفصل دار, خرید و فروش قالب فلزی بتن, قالب سرستون, ساخت قالب های نیوجرسی, قالب فلزی ستون گرد, قالب بتنی نیوجرسی, انواع قالب های مدولار, قالب فلزی بتن کرج, قالب مدولار بتن, قالب مدولار ساختمان, قالب مدولار فلزی, داربست مدولار مثلث امگا, داربست مدولار چکشی چیست

ارسال دیدگاه

پست های مرتبط