تسمه نوردی چیست ؟

تسمه نوردی نوعی ورق است اما تفاوت اصلی آنها در ضخامت می‌باشد ، تسمه ضخامت کمتری نسبت به ورق دارد.

تسمه نوردی توسط گرم شدن در پروسه فرایند نورد تهیه می‌گردد ، به همین علت است که به آن تسمه نوردی می‌گوییم .

نورد دارای دو نوع است :

نوع اول آن نورد سرد نام دارد و زمانی که سرما قالب است ، تهیه می‌شود . نوع دوم نورد ، نورد گرم می‌باشد و وقتی گرما قالب است ، تهیه می‌گردد.

تسمه نوردی نسبت به سایر تسمه ها خواهان بیشتری دارد و تسمه پر طرفداری می‌باشد .

یکی از عمده ترین دلایل محبوبیت تسمه نوردی ، قیمت مناسب و اقتصادی تر این محصول نسبت به رقبای خود می‌باشد .

در تولید تسمه نوردی از ضایعات آهن به‌عنوان مواد خام و اولیه استفاده می‌شود ، سپس مراحل وزن کشی و برش آن انجام می‌شود .

در مرحله بعدی ، مواد خام با راهنمایی و کمک کارکنان به خط تولید راه پیدا می‌کنند و با غلتک های مخصوص ، تغییر شکل پیدا می‌کنند . گاهی نیاز است تا این فرایند چندین بار تکرار شود تا تسمه مورد نظر بدست آید .

در آخرین مرحله از تولید تسمه نوردی ، تسمه های تولید شده را به دلیل گرمای بالا بر بستری فولادی قرار می‌دهند تا دمایشان آهسته و به مرور کاهش پیدا کند . و در نهایت قسمت های ناصاف تسمه ، برش می‌‌خورد و تسمه ها به‌صورت صاف بر اساس سایز و وزن طبقه‌بندی می‌شوند .

انواع تسمه نورد

تسمه های نورد بعنوان قطعات حیاتی در صنایع مختلف ، انواع و ویژگی های متنوعی دارند . در ادامه به معرفی انواع تسمه‌های نورد و ویژگی‌های هریک می‌پردازیم :

 • تسمه نورد گرم :

فرآیند تولید: تولید این تسمه ها از طریق نورد گرم فولاد انجام می‌شود ، جایی که فولاد تا دمای بالایی گرم می‌شود و سپس از میان غلطک‎‌ها عبور داده می‌شود.

ویژگی و کاربردها : سطح این تسمه نسبت به نورد سرد خشن‌تر است و دقت ابعادی کمتری دارد و به طور معمول در سازه هایی که نیاز به تحمل بار و مقاومت بالایی دارند ، استفاده می‌شود.

همچنین از این تسمه در ساختارهای فلزی ، پل‌ها ، قطعات ماشین آلات سنگین و صنایع ساختمانی استفاده می‌شود . 

 • تسمه نورد سرد :

فرآیند تولید : تولید این تسمه از طریق نورد سرد فولاد در دمای اتاق انجام می‌گردد .

ویژگی و کاربردها : این تسمه نسبت به تسمه نورد گرم دارای دقت ابعادی بالاتر و سطح صاف‌تری می‌باشد ، همچنین استحکام کششی و سختی آن بیشتر است .

تسمه نورد سرد در صنایع خودروسازی ، لوازم خانگی ، قطعات الکترونیکی و ساخت قطعات با دقت بالا کاربرد وسیعی دارد .

 • تسمه فولادی گالوانیزه :

فرآیند تولید : پوشش دادن تسمه فولادی با یک لایه از فلز روی جهت افزایش مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی .

ویژگی و کاربردها : تسمه فولادی گالوانیزه مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ‎‌زدگی از خود نشان می‌دهد و به همین علت در شرایط سخت طول عمر بالاتری دارد .

از این تسمه در ساختارهای خارجی ، قطعات ماشین‌
آلات و صنایع کشاورزی استفاده می‌گردد.

 • تسمه فولادی ضدزنگ :

فرآیند تولید : این تسمه از فولاد ضدزنگ که شامل آلیاژهایی مانند کروم و نیکل است ، تهیه میگردد .

ویژگی و کاربردها : بدلیل آلیاژهای به کار رفته در آن مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دارد و ظاهر آن نیز براق و زیباست.

از این نوع تسمه در صنایع غدایی ، دارویی ، تجهیزات پزشکی و دکوراسیون داخلی استفاده می‎‌شود .

 • تسمه فلزی :

فرآیند تولید : این تسمه از فولاد فنری تهیه میشود که دارای قابلیت ارتجاعی بالایی است .

ویژگی و کاربردها : به‌‌دلیل وجود فولاد فنری ، این تسمه نیز دارای قابلیت ارتجاعی و فنری است و پس از اعمال نیرو به شکل اولیه خود باز می‌گردد.

در تهیه فنرها ، قطعات مکانیکی و ابزارهای دقیق ، این تسمه کاربرد گسترده‌ای دارد .

 • تسمه آلیاژی :

فرآیند تولید : این تسمه از فولاد با افزودن عناصر منگنز ، کروم ، نیکل و مولیبدن تولید می‌شود .

ویژگی و کاربردها : به علت عناصری که این فولاد را تقویت کرده‌اند ، خواص مکانیکی مانند مقاومت بالا در برابر سایش و ضربه افزایش چشمگیری دارد .

کاربرد این تسمه در صنایع خودروسازی ، ساخت قطعات هوافضا و صنعت نفت و گاز است .

 • تسمه کربنی :

فرآیند تولید : تولید این تسمه از فولاد کربنی انجام می‌شود و با توجه به نیاز کاربردی آن مقدار کربن متفاوت است .

ویژگی و کاربردها : این تسمه با توجه به مقدار کربن استفاده شده در آن ، دارای خواص مکانیکی متفاوتی مثل استحکام و سختی بالا دارد .

تسمه کربنی در صنایع ساختمانی ، تولید ابزارآلات و قطعات ماشین آلات استفاده وسیع و گسترده‌ای دارد .

کاربرد تسمه نوردی

تسمه نوردی

با توجه به مواد و متریال استفاده شده در تسمه نوردی ، محصولی اقتصادی تر نسبت به سایر رقبای خود می‌باشد از همین رو کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد که در ادامه به برخی از این کاربردها می‌پردازیم .

تسمه نوردی به دلیل استحکام و مقاومت بالای خود برای ایجاد دوام و پایداری در قالب های فلزی بتن کاربرد گسترده‌ای دارند ،استحکام دهی به قالب ها ، اتصال و مهارت قطعات قالب ، تقویت نقاط بحرانی قالب و جلوگیری از تغییر شکل قالب، کاربرد عمده تسمه نوردی در قالب‌های فلزی بتن می‌باشند.

 • ساخت درب به‌ویژه درب‌های آکاردئونی :

تسمه نوردی در تولید درب های مختلف مخصوصا درب‌های آکاردئونی نقش مهمی دارد . 

اتصالات مفصلی ، انعطاف پذیری ، مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی عواملی هستند که باعث استفاده و کاربرد تسمه نوردی در درب های آکاردئونی می‌شود .

همچنین لازم به ذکر است که تسمه نوردی در درب‌های صنعتی و انبارها ، درب‌های حفاظتی و امنیت و حتی در پارکینگ ها نیز قابل استفاده می‌باشد .

 • کاربرد تسمه نوردی در لوازم خانگی :

به‌دلیل ویژگی های مکانیکی مطلوب تسمه نوردی ، پاسخگوی نیازهای مختلف در لوازم خانگی می‌باشد .

 1.  تسمه نوردی به‌کار رفته در یخچال و فریزر باعث تقویت ساختار داخلی و استحکام و دوام آن می‌شود . همچنین به‌عنوان لبه ها و نگهدارنده‌های قفسه‌ها ومحفظه‌های داخلی یخچال و فریزر کاربرد دارد .
 2. در ماشین های لباسشویی و ظرفشویی ، تسمه های نوردی با عنوان عناصر تقویتی در بدنه دستگاه بکار می‌رود تا استحکام کافی را در برابر فشار و لرزش ایجاد کند . البته تسمه نوردی در مکانیزم های حرکتی و چرخشی این دستگاه ‌ها نقش موثری را ایفا می‌کند.
 3. در سیستم‌های تهویه هوا و دستگاه‌های گرمایشی ، تسمه نوردی بعنوان پانل‌های تقویتی و چارچوب‌ های داخلی استفاده می‌شوند .

قیمت تسمه نورد

قیمت تسمه نورد به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها به صورت مختصر خواهیم پرداخت :

 • نوع تسمه نورد :

برخی تسمه‌ها مانند تسمه نورد گرم به دلیل پروسه تولید ساده آن معمولا قیمت کمتری نسبت به تسمه نورد سرد دارد ، اما تسمه نورد سرد با توجه به دقت ابعادی بالاتری که دارد قیمت بالاتری را داراست .

همچنین تسمه های گالوانیزه به دلیل پوششی که از جنس روی دارند ، نسبت به تسمه های غیرگالوانیزه قیمت بالاتری دارند و در نهایت نیز تسمه های فولادی ضدزنگ بالاترین قیمت را بین تسمه ها دارند .

 • ابعاد و ضخامت تسمه :

تسمه هایی که ضخامت و عرض بیشتری دارند معمولا قیمت بالاتری دارند چراکه مواد اولیه بیشتری مصرف شده است .

 • کیفیت و استاندارها :

تسمه هایی که باکیفیت و استاندارد بالاتری تولید شده‌اند قیمت بالاتری دارند. این موضوع شامل دقت در فرآیند تولید و استفاده از مواد اولیه باکیفیت بالاتر است .

 • شرایط و نوسانات بازار :

قیمت مواد اولیه مانند فولاد و سایر آلیاژها میتواند تحت نوسانات بازار جهانی فلزات تغییر کند . همچنین ، میزان عرضه و تقاضا در سطح جهانی بر قیمت تسمه نورد تاثیرگذار می‌باشد .

 

راهنمای خرید تسمه نوردی

خرید تسمه نوردی نیازمند توجه به چند عامل است تا خریدار اطمینان حاصل کند که محصول خریداری شده متناسب با نیازها و استانداردهای مدنظر خود می‌باشد یا خیر .

ابتدا باید هدف و نیاز از خرید تسمه نوردی مشخص و واضح باشد که طبق نیاز و هدف خود ، تسمه مناسب را انتخاب نماید .

در قدم بعدی ابعاد ، ضخامت و مشخصات فنی تسمه نوردی طبق پروژه مشخص می‌گردد .

از استانداردهای بین‌المللی غافل نشوید ، اطمینان حاصل کنید که تسمه نوردی باکیفیت و مناسبی را برای سازه خود تهیه می‌کنید .

در نهایت نیز خرید خود را از تامین کننده های با سابقه و خوش‌نام انجام دهید ، همچنین پشتیبانی و خدمات پس از فروش تامین کننده خدمات را بررسی کنید .

خرید تسمه نوردی مستلزم بررسی دقیق نیازها ، مشخصات فنی ، کیفیت و انتخاب تامین کننده معتبر است . باتوجه به نکات گفته شده ، میتوانید تسمه نوردی مناسبی برای پروژه خود تهیه کنید .

جمع بندی

با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد ، انواع مختلفی از تسمه نوردها وجود دارد که مواد اولیه و نحوه ساخت آن ها باهم تفاوت دارد که همین موضوع باعث کاربردهای متنوع این تسمه ها میگردد .

قیمت تسمه های نورد تفاوت های محسوسی دارند که تحت تاثیر عوامل مختلف ، نوسانات قیمت ایجاد میشود .

در نهایت ، جهت خرید تسمه نوردی طبق پروژه و شرایط صاحب پروژه ، انتخاب های متعدد و متفاوتی وجود دارد که با مشاوره از متخصصین این حوزه بهترین انتخاب را خواهند داشت .

ارسال دیدگاه

پست های مرتبط