تعریف قالب بندی و قالب سازی ساختمان


 قالب سازی که در انگلیسی به آن molding می گویند یکی از فرایندهای تولید قطعه قالب بندی است. قالب بندی را چنین تعریف کرده اند یک سازه موقت که می تواند آجری، چوبی، فلزی و ... باشد که از آن برای در بر گرفتن بتن و حفظ آن تا زمان سخت شدن و رسیدن آن به مقاومت نهایی بتن ساخته می شود و معمولا این قالب بندی شامل رویه، پشت بندها، حایل ها، بدنه  چپ و راست ها و موارد دیگر می باشد. و در تعریف کلی از ان می توان گفت ابزار شکل دهنده هر نوع محصولی را قالب می گویند.
تصویر1
تعریف قالب سازی ساختمان: قالب سازی ساختمان  به معنای استفاده از قالب های فلزی به منظور قالب بندی فونداسیون یک ساختمان و به جهت استحکام و سطح شاقولی مناسب نسبت به سایر روش های قالب بندی حائز اهمیت بوده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. بدین صورت که ما در بسیاری از پروژه های بلند مرتبه سازی ساختمانی که معمولا عمق پی زیاد دارند و یا اینکه میزان قالب بندی فونداسیون آن کمتر است از قالب های فلزی یا قالب بتن استفاده می شود.
شرکت ما از جمله شرکت های ارائه دهنده انواع لوازم ساختمانی همچون قالب بندی بتن و قالب فلزی است و شما می توانید انواع قالب ساختمان سازی  را با کیفیت و عمر بسیار بالا از شرکت ما بخواهید.
تصویر 2
قالب بندی ستون:
قالب بندی ستون معمولا به دو صورت انجام می شود.
1.مربع یا مستطیل:
2. گرد.
قالب ستون های معمولا در عرض و ارتفاع های مختلف در حدود 11,5 ,و 2 متر  تولید می شود.
به این نکته در قالب بندی ستون ها توجه داشته باشید که ستون ها زمانی که حالت روانی خود را از دست بدهند و بتوانند شکل هندسی خود را خفظ کنند شما باید قالب بتن را باز کنید که معمولا این کار پس از حدود 48 ساعت بعد از بتن ریزی انجام می شود به این نکته توجه داشته باشید که بعد از 48 ساعت حتما باید قالب بندی بتن باز شود چرا که در غیر اینصورت شما نمی توانید به راحتی به بتن مورد نظر آب دهید و با این کار ممکن است بتن خشک شود و بسوزد همچنین موقع نصب قالب ستونها باید کاملا شاقولی نصب شود.
تصویر3
نکاتی درباره معیارهای انتخاب نوع قالب:
در پروژه های ساخت معمولا انتخاب نوع قالب بندی یکی از پارامترهای مهم بویژه برای پروژه های با اسکلت بتنی است که هم بر روی هزینه و هم بر روی زمان بسیار تاثیر گذار است. با توجه به اینکه انواع مختلف قالب و سیستم های متفاوت قالب بندی وجود دارد شما برای انتخاب یک نوع قالب خاص از میان قالب ها مختلف باید نکاتی را توجه داشته باشید که این نکات عبارتند از:                 
1. نمای ظاهر و دستیابی به سطحی صاف در نمای بتن
2. استفاده مجدد و تکرار پذیری آن
3. بررسی هزینه های اقتصادی از جمله قیمت اولیه قالب، نیروی ماهر، هزینه های جانبی، هزینه نصب ، نگهداری، انبار، جمع آوری و ....
4. بهره وری؛ مقدار کار انجام شده براساس میزان متر مربع قالب برای هر ساعت کار نیروی انسانی
تصویر4
شرکت ما ارائه دهنده انواع لوازم ساختمانی و از قبیل  قالب بتن و قالب فلزی می باشد و لذا شما می توانید انواع قالب بندی ساختمان را از ما بخواهید شما می توانید از قالب های شرکت ما به طور مداوم و بدون هیچ گونه محدودیت و خرابی استفاده کنید و ما به شما این اطمینان را می دهیم که قالب های شرکت ما در نوع خود بهترین هستند و با چندین بار استفاده از آن و قرار گرفتن در معرض هر نوع حادثه ای از قبیل  برف، باران و ضربه و امثال این ها هیچ گونه آسیبی نمی بینند و کیفیت خود را از دست نمی دهد و شما می توانید بارها و بارها از آن استفاده کنید.

 

 

 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

قالب فلزی بتن , داربست مدولار