معرفی اسکافلد و کاربردهای آن


اسکافلد چیست و برای چه کاربردهایی مورد استفاده قرار می گیرد

اسکافلد یا  داربست مثلثی  شکل در ساخت سازه  ها و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. اجزایی به صورت لوله داربست(لوله 5) و لوله 3.8که در کارخانه ها ی تولید کننده ی وسایل ساختمانی  تولید می شود ،در طراحی اسکافلد استفاده می شود.لوله ها با یک اندازه ی استانداراد برش خورده و به وسیله جوش  دادن به یکدیگر متصل می شوند.
{تصویر1}
لوله هایی که در طراحی  اسکافلد مورد استفاده قرار می گیرند حتما باید بدون درز باشند، زیرا در غیر این صورت از استحکام کافی برخوردار نخواهند بود و تحمل وزن را هنگام بتن ریزی نخواهند داشت ، که گاها خسارتهای جبران ناپذیری را به بار خواهد آورد.
از دیگر مواردی که در به کار گیری اسکافلد باید در نظر گرفته شود ، این مورد  است که طراحی  اسکافلد به صورت استاندارد باشد.و هم چنین طراحی اسکافلد باید به گونه ای باشد که  اسکافلد ها  در ارتفاعات زیاد بدون این که کج شوند بتواند به یکدیگر متصل شوند.اندازه ی استاندارد برای  تولید وطراحی اسکافلد به صورت۱۲۰*۱۲۰،۷۵*۱۰۰و۵۰*۱۲۰  می باشد.در طراحی اسکافلد ، همه آن ها با طول 120  تولید می شود و باکس هایی که بسته می شود 120*120 می باشد.طراحی اسکافلد و ساخت آن به گونه ای است که برای استفاده در پروژه های های عمرانی که در ارتفاع انجام می شود بسیار مناسب می باشد.
{تصویر2}
طراحی اسکافلد به گونه ای است که استفاده از اسکافلد  به لحاظ استحکام بسیار بهتر و کارآمدتر از جک های ساده  و صلیبی شکل است.
از مزایای استفاده از اسکافلد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-    طراحی اسکافلد به گونه ای ست که برای نصب و استفاده از آن نیاز به نیروی متخصص وجود ندارد،و با دانش اولیه در باره ی آن به راحتی می توان آن را نصب کرده و گسترش داد.
2-    استفاده از اسکافلد به سرعت اجرای پروژه کمک شایانی میکند و می توان  با استفاده از آن در صرف وقت و هزینه صرفه جویی کرد.
3-    طراحی اسکافلد به گونه ای است که این وسیله دارای استحکام  خوبی بوده و توانایی تحمل بار زیادی را دار،.و می توان به راحتی برای موارد مورد نیاز آن را به کار گرفت.
روش استفاده از اسکافلد به شکل مربعی:

ابتدا چهار پاشنه یا به اصلاح کفشک روی زمین به صورت مربع قرار  گرفته، سپس 4 میله مهار ،120سانتی متری  به صورت مربعی شکل روی پاشنه ها قرار می  گیرد، پس از آن یک میله  مهار170سانتی به صورت اریب قرار داده ، سپس پایه های داربست مثلثی که در ارتفاعات 1 متری ،75 سانتی و 50 سانتی تولید می شود داخل پاشنه ها قرار می گیرد.
به همین صورت می توان داربست موررد نظر را با استفاده از اسکافیلد تا ارتفا ع مورد نظر تهیه کرد، در انتها برای فیکس کردن داربست 4 عدد سرجک قابل رگلاژ که داری پیچ تنظیم هستند ، بنا بر سایز مورد نیاز روی اسکافلد قرار می گیرند.

{تصویر3}


به کار گیری اسکارفلد دست دوم آیا امکان پذیر است؟

کیفیت ساخت و طراحی اسکافلد ها بنابر شرکت های سازنده ی مختلف متفاوت می باشد ولی کیفیت اسکارفلد دست دو م نیز برای استفاده مانند اسکارفلد آکبند بوده و مناسب ی باشد.
در طراحی اسکافلد و ساخت آن این نکته حائز اهمیت می باشد که کیفیت ساخت  این وسیله به دلیل اهمیت بالایی که در کار ساخت و ساز دارد بسیار مهم می باشد ، چرا که اگر طراحی و ساخت اسکافلد به درستی صورت نپذیرد ، صدمات جبران ناپذیری در  فرآیند ساخت و ساز به وجود خواهد آمد.

META KEYWORD: طراحی اسکا فلد ، اسکا فلد ، اسکا فلد دست دوم ، نقش اسکا فلد در ساخت و ساز


 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

قالب فلزی بتن , داربست مدولار