استفاده از قالب بتن چه فواید و مزایایی دارد


کاربرد قالب بتن برای  استحکام هر چه بیشتر یک ساختمان امری انکار ناپذیر است ، از فواید قالب بتن علاوه بر ایجاد استحکام در  ساخت سازه می توان به عایق کردن بتن نیز اشاره کرد.از دیگر فواید قالب بتن  به ایجاد استحکامی مناسب برای دیوار ها و سقف ها می توان اشاره کرد، هم چنین قالب بتن مانند یک عایق حرارتی مناسب برای دیوارهای داخلی و خارجی عمل می کند.
از فواید قالب بتن می توان به افزایش کارایی و بهره وری و ذخیره ی انرژی در ساختمان  نیز اشاره کرد،  هم چنین با استفاده از قالب بتن سازه ی ساخته شده استحکام و مقاومت مناسبی را دارا خواهد بود.
{تصویر1}
اولین بار در اروپا برای ساخت سازه از قالب بتن برای مقاوم  تر کردن  سازه استفاده شد ،چرا که از فواید قالب بتن این است که، به کار گیری قالب بتن در ساخت سازه علاوه بر با دوام تر کردن بنا  دارای قیمتی مناسب بوده و یک روش مطمئن برای  استفاده در صنعت ساخت سازه می باشد.
اختراع قالب بتن به نام الکس و سنل ثبت شده است ، اگر چه در ابتدای ساخت قالب بتن ایراداتی داشت ولی به مرور زمان بیشتر ایرادات آن رفع شده است و امروز نیز در حال  هر چه بهتر کردن آن برای استفاده در ساخت سازه ها هستند.
به کار گیری قالب بتن به عنوان یک عایق برای ذخیره انرژی و هم اینطور عایقی در برابر سرو صدا ی محیط دارای اهمیت  می باشد به عنوان مثال  از فواید قالب بتن فلزی  می توان به این نکات اشاره کرد که استاندارد وزن یک فوت مربع بتن 150 پوند  می باشد . به عنوان مثال  نمونه  یک پروژه بتن نیاز به هزاران هزار فوت مربع بتن دارد.وزن این مقدار بتن که مورد استفاده قرار می گیرد باید به وسیله قالب بتن متحمل شود و به همین دلیل است که اکثر قالب های بتن از فلز یا چوب سفت و سخت ساخته می شوند اخیرا پیشرفتهای بسیاری  در تولید قالب های بتن از جنس پلاستیک ، فایبر گلاس و رزین حاصل شده است، ولی در هزینه و مقاومت این مصالح در برابر نقش چوب و فلز اندکی  جای تردید وجور دارد.قالب های بتن بسته به اینکه در کجا و چگونه به کار گرفته شوند ،طبقه بندی می شوند.مناسب ترین قالب  بتن برای یک پروژه مشخص ،معمولا با مقدار جریان، حجم قالب بتن و فشار و وزنی که قالب بتن باید تحمل کند سنجیده می شود.به عنوان مثال قالب بتن مورد استفاده برای پروژه های عمرانی و سخت و ساز مسطح مانند ( حیاط ،ورودی ، پیاده رو یا جاده ) از 3 تا 12 اینچ متغیر است.چون بیشترین  مقدار بتن در زیر بنای پروژه های عمرانی مسطح مورد استفاده قرار می گیرد.قالب های چوبی یا فلزی به علت تحمل وزن زیادی که دارند  برای قرارداد های عمرانی بزرگ یا ساخت اتوبان  مورد استفاده قرار می گیرند. برای تحمل وزن هزاران هزار پوند بتن  ،قالب بتن ( برای ساخت پایه پل یا پی و زیر بنای ساختمان های بلند )باید ارتفاعی در حدود 12 تا 20 فوت داشته باشد.به دلیل  این که این مقدار بیشترین  وزن باید در این قالب بتن ها تحمل شود این قالب ها  بیشتر باید از فلز فولاد ساخته شود.

{تصویر2}
 فواید قالب بتن  در  انواع طبقه بندی قالب بتن

به صورت کلی قالب بتن به دو صورت طبقه بندی می شود ، در برخی از اوقات شکل ظاهری سازه توجه بیشتری را نیاز دارد و در برخی اوقات دیگر خود قالب بتن و کاربرد آن مهم است.در ادامه انواع طبقه بندی ارائه شده را مورد بررسی قرار می دهیم:
1-در سیستم دیوار تخت ، بتن همانند دیواری تخت  ریخته می شود و در پایان هم به شکل یک  دیوار در می آید.
2-نوع دیگر بتن ، بتن شبکه ای می باشد ، که بتن بر روی شبکه ایی فلزی ریخته می شود، این شبکه های فلزی به صورت عمودی افقی هستند ، در پایان کار بتن به صورت مشبک در می آید.
از انواع دیگر بتن می توان به بتن وافل شبکه که از شبکه و تخت دیواری است  اشاره کرد، هم چنین نوع دیگر بتن به نام پنل می باشد که قالب بتن به شکل مستطیل به کار گرفته می شود. فواید قالب بتن ، در هر نوع از قالبها ی بتن که به کار گرفته می شوند ، بنا بر میزان استحکام و وزنی که باید تحمل کنند قابل  مشاهده می باشد.
{تصویر3}
از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

قالب فلزی بتن , داربست مدولار