قالب های گرد

با توجه به نیاز پروژه میتوان در طرح های مختلف قالب فلزی بتن را در کارخانه مخصوص ساخت قالب های گرد، تولید کرد. یکی از این طرح ها قالب های گرد هستند که با توجه به قطر ستون های گرد به صورت دو نیم دایره که هنگام مونتاژ در کنار یکدیگر قرار گرفته و توسط پین های مخصوص یا پیچ و مهره به یکدیگر بسته می شود، طراحی و تولید می گردند و عمل اتصال معمولاً توسط پین و گوه و یا کلمپس انجام می شود. ضخامت ورق رویه قالب های گرد، 3 میلیمتر و استیفنرهای قالب از تسمه 8x60  میلیمتر به صورت نورد شده می باشد و جهت اجرای ستون های گرد با قطر پایین و حدودا کوچکتر از 2 متر استفاده کرد.
قالب فلزی بتن به دفعات قابل استفاده مي باشد و عمر مفيدش به نوع نگهداری آن بستگی دارد. سیستم قالب های گرد به گونه ای است که میتوان از آن به جای قالب های مربع و مستطیلی برای قالب زدن ستون استفاده کرد و در مواردی خاص فقط قالب های گرد هستند که می توانند کیفیت مورد نظر را تامین کنند به طور مثال اگر برای قالب بندی ستون های گرد با قطرهای کوچکتر از 2 متر از قالب بتن مدولار کمانی استفاده شود که این کار به سختی انجام می پذیرد، کار با کیفیت پایینی مواجه خواهد بود به همین دلیل است که قالب ستون های گرد به صورت خاص ساخته می شود. همچنین می توان از ویژگی هایی مانند راحتی و سرعت اجرا و زیبایی کار به عنوان مزایای این قالب ها نام برد.


معمولاً مقاطع ستون های گرد از دو سگمنت 180 درجه تشکیل می‌گردد و اجزای قالب مدولار ستون های گرد به وسیله کلمس فولادی نشکن به یکدیگر متصل می شوند. این کلمس‌ها بسیار مقاوم هستند و با ضربه چکش در محل خود جای می‌گیرند. از ستون ها با قالب های گرد عمدتا در پل سازی و ساختمان های غیر متعارف با ارتفاع بلند ( بیش از 5 متر) استفاده می شود . سطح نمایان بتن ( اکسپوز ) اهمیت بسیار بالایی در اینگونه سازه ها دارد و معمولا می توان قالب های ستون های گرد را توسط ورق های فولادی، با سطح بسیار خوب و استقامت بالا تولید کرد. قالب های گرد از دو پانلی که کنار هم قرار گرفته اند تشکیل شده و توسط پین و گوه یا بست قورباغه ای ، متصل و جفت می شوند . درمواردی که سازه گرد قطر بالايي دارد جهت تقويت بيشتر از ناوداني به جاي ورق 5 براي مهارپيرامونی و مهارعمودي اين قالب استفاده مي شود.


بهتر است به موارد زیر در طراحی و ساخت قالب های گرد فلزی توجه کرد:
–         تعداد دفعات تکرار و استفاده از قالب
–         ارتفاع بتن ریزی در هر مرحله
–         امکانات موجود در سایت از قبیل جرثقیل و …
–         ارتفاع ستون بتنی و پیش بینی تجهیزات جانبی
–         در صورت وجود سرستون ، مشخصات هندسی آن
 
اگر قطر ستون های گرد کمتر از 1 متر باشد لزومی برای استفاده از کلاف فولادی وجود ندارد اما برای قطر های بزرگتر از این به جهت جلوگیری از تابیدگی و تغییر شکل مقطع حتما باید از کلاف استفاده کرد. معمولا کلاف ها را به مقطع جوش می زنند و بهترین محل برای نصب قلاب جرثقیل و همچنین تجهیزات جانبی به روی آن می باشد .
بخش بالای ستون ها که به سرستون ها معروف است گاهی اوقات طوری ساخته می شوند که از بدنه ستون ها جدا باشند تا از ساخت مجدد قالب جهت تطابق با اندازه های مختلف تیرها جلوگیری شود .همزمان با قالب بندی سرستون های قارچی در ساخت دال های بتنی تخت، قالب بندی دال نیز  انجام می شود یعنی به عنوان جزیی از دال قالب بندی می گردد .از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

قالب فلزی بتن , داربست مدولار