اسید شویی ورق فولادی

 

تمیز کردن و همچنین پاکسازی چربی و آلودگی های حاصله با استفاده از اسید کلریدریک ,که توسط نورد گرم برای ایجاد ضخامت  ایجاد شده , اسید شویی ورق فولادی گفته می شود.

 

ورق های اسید شویی

 

ورق های سیاه یا ورقهای گرم نوردیده به منظور ایجاد ورق های اسید شویی تولید می گردند. ناخالصی ها و زغالهای حاصله از روی سطح طی یک فرایند اسید شویی از روی فولاد برداشته می شوند. بااین عمل سطح ورقها ی اسید شویی کمی براق و شفاف تر شده و ظاهری شبیه به ورق سرد نوردیده یا همان ورق روغنی پیدامی کنند.

 

ورق های اسید شویی با ضخامتی 1.5 تا 6 میلمتری بر دونوع رول و یاشیت در بازار عرضه می گردند از نوع رول می توان معمولا در اندازهایی با  دو عرض 100 سانتی متری و 125 ساتی متری  استفاده نمود.

 

اما ابعاد ورق شور های فابریک به قرار زیر می باشد

 

ورق اسیدشور شده ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر

 

ورق اسیدشور شده ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر

 

روش تولید ورق های اسید شویی

 

ابتدا  در بخش اسید شویی مرحله شست وشوی سطحی ورق  توسط اسید انجام می گیرد سپس  در قسممت خطوط اسید شویی ,توسط قرقره ها ی باز کننده کلافها باز شده و در حوضچه های اسیدی که نوع  اسید انها از اسید کلریدریک می باشد عمل شست و شو به منظور زدودن اکسید انجام می گیرد.

 

کلافهای شسته شده پس از خروج از حوضچه ها توسط آب شسته و در تونلی با مجاورت هوای گرم شروع به خشک شدن می کنند. در پایان عملیات اسید شویی بخشی از محصول بعنوان نورد سرد  یا ورق های اسید شویی و بخشی بعنوان کلاف های اسید شویی به بازار ارائه می گردد.

 

 

کاربردهای ورق اسید شویی در صنعت

 

ازکاربردهای ورق اسید شویی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

·        در صنعت خودرو سازی برای بدنه و همچنین چرخ اتومبیل و در بخش داخلی در شاسی و رینگها می توان از ورق اسید شویی استفاده نمود

 

·        درصنعت ساختمانی برای تهیه لوله و همچنین پروفیلها از ورق های اسید شویی استفاده نمود.

 

·         ورق های اسید شویی  درصنعت لوله سازی از جمله لوله های انتقال گاز و آب و . کاربرد فراوانی دارد

 

·        (تصویر5)

 

چرا اسید شویی انجام می گیرد؟

 

به 2 دلیل ورق های گرم نوردیده برای رسیدن به ورق های اسید شویی ,باید اسید شویی گردند:

 

·        پس از پاکسازی لایه های اکسیدی از روی سطح برای ایجاد ظاهری مناسب و همچنین سطحی باکیفیت باید اسید شویی انجام گردد و این گونه از روش ها معمولا زمانی صورت می گیرد که محصول بلافاصله بازار عرضه می گردد.

 

·        به دلیل وجود اکسید های سخت غیر قابل سایش روی نورد اگر عمل اسید شویی و پاکسازی قبل از رسیدن به نورد سرد صورت نگیرد باعث ایجاد سایش بیشتر روی غلتک ها شده و مراحل به کندی انجام شده و دچار مشکلاتی می گردد. بنابراین حتما قبل از رسیدن به نورد سرد باید روی پوشش به خوبی اسید شویی شود 

 

·    

 

مزایایی استفاده از اسید  کلریدریک در اسید شویی

 

سولفوریک اسیدی بود که در گذشته به جای اسید کلریدریک استفاده میشد ولی باتوجه به اقتصادی بودن اسید کلریدریک و دیگر مزایای آن جای خود را به این اسید داد. در ادامه با دیگر مزایای اسید کلریدریک بیشتر آشنا می شویم

 

·        نرخ اسیدشویی با کلریدریک به نسبت بیشتر از اسید سولفوریک می باشد و این در دما و غلظت یکسان آزمایش شده است.

 

·        تمیزی بیشتر با اسید کلریدریک به دلیل حل کردن بیشتر اکسید در خود از دیگر مزایای آن محسوب می گردد.

 

·        مصرف کمتر تانک اسید شویی از اسید زمانی میسر است که نوع اسید از جنس کلریدریک باشد.

 

·        اسید کلریدریک از هدررفتن فلز جلوگیری می کند.   

 

·        کمتربودن دما در در حین کار در استفاده از اسید کلریدریک نسبت به اسید سولفوریک قابل ملاحظه می باشد.

 

ایراد  استفاده از  اسید کلریدریک

 

بارزترین عیب این نوع از اسید نسبت به اسید سولفوریک فرار بودن آن در زمان انجام اسید شویی است که برای برطرف نمودن این عیب نیازمند آب بندی تانک های اسید شویی  به منظور جلوگیری از فرار اسید می باشید.

 

تانکهایی اسید شویی که دارای طول 2 تا 2.5 متری است در زمان اسید شویی پشت هم قرار گرفته اند که تعداد آن ها معمولا به 3 الی 5 مورد می رسد.

 

 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

قالب فلزی بتن , داربست مدولار