قالب فلزی بتن کلمات کلیدی: قالب فلزی بتن-داربست مدولار کلمه کلیدی اصلی: قالب بتن چکیده: قالب فلزی بتن از بهترین انواع قالب بتن است که جهت بتن ریزی استفاده می شود. مزایای زیاد این نوع قالب بتن باعث شده است یکی از قالب های پرطرفدار امروزی باشد. عنوان: آشنایی با بهترین نوع تجهیزات و قالب بتن ریزی متن:

امروزه یکی از نیازهای اصلی صنایع وابسته به ساخت و ساز سازه های بتنی،‌ آشنایی با تجهیزات این حرفه و تهیه ی قالب بتن کارا و با کیفیت می باشد. در واقع ابزارآلات معمول و سنتی مورد استفاده در ساخت سازه های بتنی دیگر پاسخ گوی نیازها در این زمینه نیست. فاکتورهایی به مانند سرعت بالای مورد نیاز جهت اجرای سازه ی بتنی، حجم بالای کار و سطوحی که به بتن ریزی نیاز دارند، تنوع طلبی در ساخت سازه های با شکل هندسی خاص و ... از جمله مواردی است که نیاز به یک قالب بتن همه‌کاره را بیش از گذشته کرده است.

قالب فلزی بتن یک پیشنهاد عالی جهت بتن ریزی آسان

یکی از ابتدایی ترین سؤالاتی که در انتخاب نوع قالب کارا در بتن ریزی باید پاسخ داده شود،‌ تفاوت قالب گزینش شده و دیگر قالب های معمول است. با استفاده از قالب فلزی بتن سطح بتن ریزی شده به مانند ستون،‌ دال،‌ تیز و ... کاملاً صاف و صیقلی است. عمر بسیار زیاد قالب فلزی بتن باعث می گردد تا مدت ها نیاز به خریداری قالب بتن نباشد. این نوع قالب به سرعت قابلیت اجرا دارد و فرآیند پیاده سازی و جمع آوری آن بسیار آسان است. کاملاً مقاوم نسبت به احتراق است و مشکلات ناشی از نشستی رطوبت و آب را ندارد.

تجهیزات مورد نیاز برای برپایی قالب بتن فلزی، قطعاتی در دسترس می باشند. شکل های هندسی مختلف با شکل ظاهری زیبا و متنوع را می توان با قالب های ساخته شده از فلز به راحتی ساخت. این نوع قالب مورد استفاده در بتن ریزی در چند دسته ی قالب فلزی ثابت، قالب فلزی رونده و قالب فلزی لغزان عرضه می گرد که هر کدام از آنها را می توان بسته به کاربرد مورد نظر خریداری کرد. در آخر اینکه با توجه به استاندارد قالب فلزی بتن که مضربی از عدد پنج است، سازه های بتنی با اندازه دقیق پیاده سازی می شوند.

تصویر 1

چرا در اجرای قالب فلزی بتن نیاز به استفاده از داربست می باشد؟

قالب های فلزی مورد استفاده جهت بتن ریزی با وجود مزایای فراوانی که دارد با یک مشکل کوچک همراه است. این نوع قالب بتن به علت استفاده از فلز آهن در ساخت آن مقداری سنگین تر از دیگر قالب های بتن ریزی می باشد. جهت حفظ و اجرای درست ساختار ظاهری سازه بتنی و بالا بردن کیفیت قالب بندی معمولاً از داربست مدولار و دیگر داربست های معمول در هنگام برپایی قالب بتنی فلزی استفاده می گردد. اعضای داربست مدولار شامل اعضای قائم و ستونی، اعضای افقی داربست، قطعات قطری و سکوی کار می باشد. برای اجرا و نگهداری قالب فلزی بتن،‌ تنها کافی است حجم خالی زیر قالب و اطراف آن را با پیچ و مهره کردن و بستن اعضای داربست مدولار به خوبی پر کرد. باید توجه داشت، استفاده از داربست مدولار در اجرای قالب فلزی نیاز به تجهیزات نا ایمن و بی کیفیت مورد استفاده در اجرای قالب های چوبی و ... را به صفر می رساند.

تصویر 2

نکاتی در مورد خرید قالب فلزی بتن و تجهیزات آن

قسمت های اصلی این نوع قالب بتن یعنی بدنه و سطوح آن بصورت وزنی فروخته می شود. قیمت داربست مدولار نیز با توجه به وزن آن در بازار تعیین می گردد. متعلقات دیگر این نوع سیستم پر استفاده جهت بتن ریزی به مانند گیره های نگه دارنده،‌ بولت، واشرهای پر کننده ی فضای خالی و ... بصورت عددی به فروش می رسند.

 

قالب های فلزی بتن  http://fidarfoolad.com