قالب فلزی بتن کلمات کلیدی: قالب فلزی بتن-داربست مدولار کلمه کلیدی اصلی: قالب بتن چکیده: یکی از مهمترین اجزای اسکلت ساختمان قالب بتن فلزی است که اجرای آن نیازمند مهارت های خاصی است . در این مقاله همه چیز درباره اجرای قالب بتن فلزی ارائه می شود. عنوان: همه چیز درباره اجرای اصولی قالب بتن متن:

بتن یکی از مستحکم ترین مصالح ساختمانی است که در صنعت ساختمانی امروز محبوبیت فراوانی دارد. استحکام مثالی زدنی بتن تنها در کنار قالب بندی اصولی ایجاد می شود. قالب بتن فلزی با دارا بودن تمام مشخصه های استحکام، قدرت تحمل سازه را به شدت در کنار بتن افزایش می دهد. در این مقاله قصد داریم راجع به بتن فلزی، اطلاعاتی را ارائه کنیم.

{تصویر1}

قالب بتن فلزی چیست؟

شاید ابتدایی ترین سوالی که به نظر برسد این مطلب باشد. قالب فلزی بتن، سازه هایی از پیش طراحی شده با استحکام بالاست که برای نگه داری میلگرد ها (آرماتور) و حفظ استحکام بتن خیس بکار می رود. از آنجایی که این قالب بندی از جنس فلز است، قسمت عمده هزینه های اجرای اسکلت بتنی را شامل می شود.

به دلیل اینکه اجرای داربست مدولار از مهمترین گام های اجرای سازه های بتنی است، نحوه اجرای آن می تواند در سلامت ساختمان تاثیر زیادی داشته باشد. علاوه بر این دیده شده که حتی 70-80 درصد از هزینه های اجرای اسکلت ساختمان، صرف قالب فلزی بتن می شود. این اهمیت باعث شده تا قالب بتن به یکی از کاربردی ترین ابزارهای ساختمانی تبدیل شود.

{تصویر2}

نکات اجرای قالب بتن فلزی

همانطور که گفته شد، با اهمیتی که قالب فلزی بتن در ساختمان سازی دارد، نحوه اجرای آن نیز باید به طور اصولی رعایت شود. وجود هرگونه مشکل در اجرای قالب بتن می تواند سلامت ساختمان را از بین برده و گاهی سبب نشست ساختمان شود. برخی از مهمترین نکات در اجرای قالب بتن فلزی عبارتند از:

توجه به پایداری

بهره گیری از قوانین فیزیکی برای افزایش پایداری سازه از مهمترین نکات اجرای قالب فلزی بتن است. همانطور که مهندسی قوانین خود را دارد، اجرای سازه های بتنی نیز از قوانین خاصی پیروی می کند که باید به طور کامل رعایت شوند. همچنین تمامی اجزائی که به قالب فلزی بتن وصل می شوند باید به طور محکم متصل شوند، تا از هرگونه جابه جایی پیشگیری شود.

توجه به عوامل مخرب

کافي نبودن مهاربندي پايه‌ها، کافی نبودن مهاربندي افقي سکوها، عدم تنظيم تعادل افقي بتن ‌ريزي از جمله عواملی است که منجر به پر شدن يک قسمت از قالب فلزی بتن و خالي ماندن قسمت ديگر مي‌شود. همچنین عدم حضور کارگران ماهر، در نظر نگرفتن بارهاي زنده و مرده وارده به قالب فلزي بتن، کف نامناسب در زير قالب شالوده و يا زير پايه‌ها، لغزش لايه خاک مجاور قالب، خوب نبستن قطعات قالب بتن به يکديگر می توانند از جمله عوامل خراب کننده قالب فلزی بتن باشند.

آب بندی درزها

در اجرای قالب فلزی بتن، آب بندی درزهای بین تخته ها و بازشوهای قالب فلزی باید به خوبی انجام شود تا از خروج شیره بتن از این نواحی پیشگری گردد. این موضوع یکی از مهمترین نکات اجرای قالب فلزی بتن است.

 

فیدار فولاد تولید کننده قالب فلزی بتن