شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که قالب فلزی بتن یا داربست مدولار برای چه کاری استفاده می شوند و چه کاربردی در صنعت ساختمان دارند. برای آگاهی هرچه بیش تر در این مورد می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

 

قالب فلزی بتن

قالب فلزی بتن یک سازه موقت است که می تواند از جنس فلز، چوب و دیگر مصالح باشد. نقش این قالب فلزی بتن نگه داشتن میل گرد و آرماتور و حفظ بتن می باشد. البته از قالب فلزی بتن به طور موقت تا وقتی که بتن سفت شود، استفاده می شود. همان طور که گفته شد قالب ها از جنس های مختلف ساخته می شوند، اما مستحکم ترین قالب، قالب فلزی بتن است که معمولاً در قالب بندی فونداسیون استفاده می شود. نکته مهم در قالب بندی با قالب فلزی این است که باید در هنگام قالب بندی درز های قالب به خوبی پر شوند تا از رسوخ بتن به خارج جلوگیری شود.

تصویر 1

 

نکات مهم درباره ی قالب بندی قالب فلزی بتن

همان طور که گفته شد، قالب ب وسیله و سازه موقتی برای نگه داشتن بتن و آرماتور می باشد و باید بعد از مدتی برداشته شود یا به اصطلاح پس گرفته شود. به همین خاطر باید در هنگام قالب بندی نکاتی رعایت شوند تا هم ایمنی را در نظر داشته باشد و هم مراحل پس گرفتن بتن به راحتی انجام شود. برای این کار بهتر است در هنگام قالب بندی دیواره قالب با موادی آغشته یا به اصطلاح چرب شود که در هنگام پس گیری قالب، بتن به قالب نچسبد و کار به راحتی انجام شود. موادی که باید برای این کار استفاده شود بنا به نوع کار و آب و هوا متفاوت هستند. اما به طور کلی از چند راه برای این کار کمک می گیرند. راه اول آغشته کردن دیواره قالب به یک مایع ضد چسب بتن است. روش دیگر استفاده از رزین و روغن جلا دهنده کف است که چسبندگی را از بین می برد. هم چنین می توان از قالب های فایبرگلاس نیز برای این کار استفاده کرد.

 

داربست مدولار

داربست سازه ای است که در هنگام اجرای ساخت ساختمان های بلند و نما کاری های ساختمان که امکان استفاده از نردبان میسر نیست، استفاده می شود. این سازه به صورت موقتی و برای انجام کار های ذکر شده استفاده می گردد. داربست مدولار در دو نوع داربست مدولار مثلثی و داربست مدولار چکشی موجود می باشد. داربست مدولار مثلثی از اتصالات مثلثی تشکیل شده که به صورت نر و ماده به یک دیگر متصل می شوند و در نهایت یک سازه مستحکم را تشکیل می دهند. اما داربست مدولار چکشی که به صورت ستاره ای ساخته می شود توسط ضربه چکش به یک دیگر متصل یا از هم جدا می شوند و نیازی به پیچ و مهره نیست.

 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

قالب فلزی بتن , داربست مدولار