قالب فلزی بتن از دسته پرکاربردترین و محبوب ترین قالب ها در ساختمان و سازه است. در این نوشته قصد داریم در خصوص قالب فلزی بتن و کاربردهای آن صحبت کنیم.

قالب بتن چیست؟

در واقع به قالب های موقتی که از بتن و یا مواد مشابه پر می شود قالب بتن گفته می شود. البته این قالب ها می توانند ثابت نیز باشند. اجزای بتنی در برابر هر گونه فشارهای بالا از خود مقاومت نشان می دهند و می توانند بهترین گزینه برای سازه و ساختمان تلقی شوند. میزان انعطاف پذیری بتن کم است و از دسته ی ماده های مصنوعی به شمار می آید. شاید عدم انعطاف پذیری قابل قبول از معایب بتن محسوب شود.

به طور کلی برای قالب گیری بتن می توان از قالب های چوبی و یا فلزی استفاده کرد اما با یک بررسی ساده مشخص می شود که قالب فلزی بتن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. از قالب فلزی بتن به دلیل تحمل وزن زیاد در پروژه های عمرانی بسیار گسترده استفاده می شود. در این نوع از قالب ها، بتن به سطح قالب نمی چسبد.

همچنین جلوگیری از خوردگی از دیگر دلایلی است که باعث می شود مهندسین به استفاده از قالب فلزی بتن رغبت بیشتری نشان دهند. در واقع این ویژگی قالب های فلزی سبب کاهش هزینه های پروژه می شود.

تصویر1

انواع قالب فلزی بتن

قالب به سازه هایی فلزی گفته می شود که بتن را به مرحله سخت شدن می رسانند و در نهایت مقاومت نهایی کافی برای قالب ها فراهم می شود. قالب ها شامل یک سری اجزا از قبیل رویه، پشت بندها، حایل ها و ... هستند.

به طور کلی قالب فلزی بتن در سبک های مختلفی عرضه می شود. این قالب ها برای ساخت سنگ فرش دارای شکل هندسی و نوع کاربری متفاوتی با قالب های فلزی هستند که به عنوان مانع و یا حصار استفاده می شوند. از طرفی رایج ترین قالب های فلزی برای ساخت پیاده‌روها مورد استفاده قرار می‌ گیرند به این ترتیب فرمول بندی پیاده روی به صورت دقیق‌تری انجام می شود.

از دیگر قالب های فلزی می توان به قالب فلزی بتن چهارتکه و همین‌طور قالب فلزی جدول اشاره کرد.همچنین قالب های لغزنده از دسته محصولاتی هستند که در کاربری های خاص استفاده می شوند.

تصویر شماره 2

داربست مدولار مثلثی

داربست های مثلثی از یک سری فریم های مثلثی تشکیل شده اند که دارای ارتفاع و اضلاع مشخصی هستند. این داربست ها به صورت نر و ماده بهم پیوند می خورند. از داربست های مثلثی برای کفراژبندی استفاده می شود. این داربست ها در پل سازی بسیار پرمصرف هستند. دالان های بتنی و همین‌طور سازه های بتنی مقاومت خود را مدیون این داربست ها هستند. استحکام به وجود آمده از این داربست ها بی نظیر است. از طرف دیگر کارگران راحت‌تر می توانند از این داربست استفاده کنند. شما می توانید بهترین محصولات را از تیم های متخصص و منصف ما بخواهید.

تصویر3

 

 

انواع قالب فلزی بتن

داربست های مدولار