قالب فلزی بتن کلمات کلیدی: قالب فلزی بتن-داربست مدولار کلمه کلیدی اصلی: داربست مدولار چکیده: داربست مدولار براي كفراژ بندي سازه هاي بزرگ استفاده مي شود. ايمني بالا ، طول عمر بيشتر ، وزن كمتر و سادگي در مونتاژ از ويژگي هاي داربست مدولار مي باشد. عنوان: انواع داربست مدولار و قالب بندي فلزي متن:

به منظور کفراژبندی سازه های سنگین و با ارتفاع زياد ، از انواع داربست ها استفاده می شود . داربست مدولار نوعي از داربست مي باشد كه دارای مزایای زیادی بوده و در ادامه توضيح داده مي شود.

آشنایی با قالب مدولار

 امروزه قالب مدولار يا قالب فلزي بتن در ساخت و ساز هاي به روز به منظور قالب بندي و ايجاد استحكام استفاده مي شود. اين قالب فلزي بتني در ابعاد ثابت 1 و 1/5 و 2 متري درطول و ابعاد متغير 10 الي 50 سانتي در عرض ساخته مي شود و در دو نوع خم دوبل و تسمه اي جوشي وجود دارد. 

تصوير ١

قالب مدولار ، قالبي همه كاره به شمار مي رود كه بر اساس مضاربي از عدد ٥ ساخته مي شود مانند قالب مدولار ٥ سانتي متري. مهمترين كاربرد اين قالب ها در زمينه توليد قالب فلزي بتن است.

يك قالب مدولار شامل قطعات فولادي زير مي باشد: ورق رويه  با ضخامت ٣ ميلي متر و تسمه پانچ شده در لبه و تسمه هاي سخت کننده با نقش تقويتي و اتصال قطعات قالب ها به يكديگر تشکيل شده است.

قالب بتن ، قالب هايي به صورت موقت يا ثابت هستند كه به وسيله بتن يا مواد مقاوم ديگري پر مي شوند. بتن ماده اي با مقاومت بسيار بالا در برابر فشار  و فاقد انعطاف است كه در ساخت و ساز كاربرد دارد.

كاربرد قالب فلزی بتن

قالب فلزي بتن به علت مقاومت بالا در پروژه هاي عمراني استفاده مي شود. تحمل وزن بالاي اين قالب ها باعث شده است كه براي اتوبان سازي نيز استفاده شوند. يكي از ويژگي هاي قالب فلزي بتن ، مانع از چسبندگي بتن به سطح قالب شده و از خوردگي قالب ها نيز جلوگيري مي كند.

قالب فلزي بتن با ابعاد مختلف خود و ضريب تغيير  پذير آن كمك بسياري در عمليات قالب بندي مي كند. با ترکيبي از قالب هاي مدولار و غيرمدولار و تجهيزات ديگر در زمينه قالب بندي بتن، ميتوان درساخت و استواري سازه هايي مانند ستون چهارگوش و مدور، فونداسيون و شناژ، ديواربرشي، ديوار دوطرفه و يکطرفه، کف، سقف، تير ودال استفاده كرد.

انواع داربست مدولار

داربست مدولار داراي سه مدل كلي چكشي ، مثلثي و پلكاني است. 

داربست مدولار مثلثي

این نوع از داربست مدولار از ساختار مثلثي شكلي با اتصالات نر و ماده تشكيل شده است . نصب آن بسيار ساده بوده و نيازمند متخصص در اين زمينه نخواهيد بود. باربري اين داربست بسيار بالاست و داراي عملكرد ساده اي است.

تصوير ٢

داربست مدولار چكشي

امتياز اصلي این نوع از داربست ها چیدمان های متنوع آن در سطوح شیبدار و داربست براي نماکاری می باشد . این نوع از داربست ها با ضربه چکش به دو سر مهار بسته و با ضربه زدن در جهت معکوس باز می شود و مانند مدل مثلثي نیازی به نیروی متخصص ندارد .

داربست مدولار پلكاني

داراي سيستم مشابه با داربست چكشي مي باشد اما براي پله ها و پاگرد ها در جهت رفت و آمد نيروي انساني است.

مزايا استفاده از قالب فلزي بتن

 با استفاده از قالب فلزي و داربست مدولار در ساخت يك سازه ،ميتوان سازه اي محكم و ايمن و استوار ايجاد كرد.

استحكام بالا در كنار ايمني كافي و متناسب بودن يا شرايط اقليمي از ويژگي قالب مدولار مناسب است.

همچنين از لحاظ اقتصادي و طول عمر قالب ها نيز بايد در نظر گرفته شود.

سادگي در مونتاژ كردن و عدم نياز به كارگران ماهر ،باربري راحت و وزن كم از ويژگي هاي حائز اهميت داربست مدولار مي باشد.

 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

قالب فلزی بتن , داربست مدولار