قالب فلزی بتن اغلب در سازه های بتنی  مورد استفاده قرار می گیرد و از کارایی بسیاری برخوردار است. این قالب ها به دلیل استفاده در سازه های بتنی مختلف از لحاظ هزینه بسیار اقتصادی می باشند.

آشنایی با قالب فلزی بتن

در صنعت برای نگهداری بتن خیس تازه و همچنین میل گردها از ظرف موقتی به نام قالب فلزی بتن استفاده می شود. این قالب ها از شکل و فرم های خاص و منحصر به فردی برخوردار هستند. در واقع این قالب بندی ها در بتن و اجزای بتن ساختمانی دمور استفاده قرار می گیرند و بسیار کاربردی می باشند. جالب است بدانید که سه فاکتور شکل قالب، مصالح مورد استفاده و همچنین سختی ساخت این قالب ها تاثیر به سزایی در هزینه ساخت و اجرای قالب فلزی بتن دارند.

اختصاص دادن هزینه یک عضو بتنی تا 75 درصد در برخی موارد از شرایط قالب های فلزی بتنی محسوب می شود. قالب بندی از نوع قلزی بتن از جمله مواردی است که در سازه های بتنی به آن توجه می شود. تحت نظر قرار دادن تمامی مراحل از اجرا تا وسایل به کار رفته در این قالب ها ، از جمله مواردی است که باید توسط پیمانکاران و سازندگان مورد توجه قرار گیرند.

تصویر 1

قالب فلزی بتن مدولار

قالب فلزی بتن و داربست مدولار  از اقتصادی ترین سیستم هایی است که در سازه های بتنی می توان از آن یاد کرد. در واقع این قالب در اکثر سازه های بتنی از جمله ستون، دیوار و فنداسیون کاربرد و کارایی دارد و این عامل باعث اقتصادی بودن استفاده از آن می شود. اتصال و جدا کردن پانل های موجود در قالب فلزی بتن از طریق گوه و پین امکان پذیر می باشد. یکپارچه در آوردن قالب های فلزی بتن و حمل آن توسط جرثقیل تا مکان مورد نظر برای نصب امکان پذیر می باشد.

 نمای صاف بتن پس از جدا کردن این قالب فلزی کاملا قابل مشاهده می باشد. با نگهداری درست و به جا از قالب های فلزی بتن می توان عمر آن ها را چندین برابر کرد و به تعداد دفعات دیگر مورد استفاده قرار داد. اغلب از ورق فولادی mm3 در سطح قالب های فلزی استفاده می شود.

تصویر 2

نحوه اجرای قالب بندی با قالب فلزی بتن

  • برای جلوگیری از خروج شیره بتن می بایست تمامی صفحات به هم چسبیده و متصل شوند.
  • کنترل تمامی جهات عمودی و افقی قالب بتن ها و اطمینان از استحکام دستکها، تیرهای نگهدارنده و البته پشت بندها قبل از بتن ریزی باید انجام گیرد.
  • کنترل قالب برای تقویت و تنظیم آن در حین بتن ریزی
  • کنترل کلیه قسمت های داخلی قالب بتن برای عدم وجود اشیاء اضافی قبل از بتن ریزی
  •  استفاده از لوله های پلاستیکی و همچنین ناودانهای فلزی در زمان هایی که ارتفاع ها بیش از 1/5 است.
  • پایین آمدن انتهای ویبراتور در زمان ویبره کردن بتن
  • برای عدم سخت شدن می بایست بتن ریزی در قالب فلزی بتن سریع انجام گیرد.

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

قالب فلزی بتن , داربست مدولار